Reklama
Reklama

Złamał szyfr Enigmy. Z matematyki miał "bardzo dobry"

fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu
fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

Archiwum Państwowe w Poznaniu upubliczniło świadectwo dojrzałości oraz prace maturalne Henryka Zygalskiego, który wraz z Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim rozszyfrowali w trakcie II wojny światowej Enigmę. Kryptolog był wychowankiem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Bardzo dobry z religii i matematyki, dobry z języka polskiego, łacińskiego oraz greckiego, a także z historii i fizyki. Na świadectwie dojrzałości Henryka Zygalskiego są oceny, z których z pewnością mógł być dumny. Dobrze oceniono również jego uczestnictwo w "ćwiczeniach cielesnych", a bardzo dobrze przygotowanie z przyrodoznawstwa.

Wszystkie te informacje ujrzały światło dzienne dzięki Archiwum Państwowemu w Poznaniu. - Podczas przeprowadzania kwerendy dla jednego z użytkowników archiwum natrafiono na wynik matury Henryka Zygalskiego - matematyka, kryptologa, wychowanka Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. To właśnie w tym zespole odnaleziono świadectwo ukończenia szkoły, wykaz ocen oraz prace maturalne z: łaciny, historii i matematyki, poznańskiego naukowca - wyjaśnia poznańskie Archiwum Państwowe.

Teraz każdy może przeczytać prace maturalne znanego kryptologa. Z łaciny i historii dostał ocenę dostateczną, ale za to z matematyki... bardzo dobrą. Nauczyciel sprawdzający pracę z matematyki w opisie przyznał, że uczeń potrzebował bardzo mało czasu na wykonanie zadań.

Henryk Zygalski wraz z Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim byli przed wojną pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego. Złamanie przez nich szyfru Enigmy było ważnym wydarzeniem, które przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa wojsk aliantów nad armią III Rzeszy w 1945 roku. Zygalski po wojnie mieszkał na emigracji - w Wielkiej Brytanii. To właśnie o tych trzech kryptologach przypomina pomnik stojący przed Centrum Kultury Zamek.

Zobacz dokumenty ujawnione przez archiwum:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro