Reklama

Zbliża się Tłusty Czwartek: będą mistrzostwa w jedzeniu pączków!

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

Już za dwa tygodnie Tłusty Czwartek. Z tej okazji Cech Cukierników i Piekarzy organizuje X Mistrzostwa Poznania w Jedzeniu Pączków na Czas. Właśnie ruszyły zapisy. Rekord Poznania to zjedzenie 10 pączków w 4 minuty i 12 sekund.

W ubiegłorocznych Mistrzostwach Poznania w Jedzeniu Pączków na Czas zwyciężył Krzysztof Wlazik. Na zjedzenie 10 pączków potrzebował 5 minut i 39 sekund. Po zakończeniu tak dużego posiłku przyznał, że nie jadł śniadania, a pączki wcale nie należą do jego ulubionych słodyczy. Bólu brzucha się nie obawiał i zapowiadał, że wieczorem pójdzie pobiegać.

Osiągnięcie Krzysztofa Wlazika z ubiegłego roku nie jest jednak rekordem Poznania. W 2011 roku Piotr Frąckowiak zjadł 10 pączków w 4 minuty i 12 sekund.

Cech Cukierników i Piekarzy organizuje mistrzostwa już dziesiąty raz. Tłusty Czwartek w tym roku przypada 27 lutego, a mistrzostwa odbędą się w poniedziałek, 24 lutego. - Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw będzie czuwać jury, w skład którego wejdzie Zarząd, członkowie Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania oraz przedstawiciele mediów - informuje Stanisław Butka, starszy cechu.

- Wygra ta osoba która pierwsza zje 10 pączków w jak najkrótszym czasie bez popijania wodą. Te reguły nie zmieniły się od 10 lat. Nagrody niespodzianki dla trzech największych amatorów pączków. W tym roku po raz pierwszy do udziału w konkursie zachęcamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat w obecności rodzica lub opiekuna - dodaje.

Zapisy ruszyły we wtorek o godzinie 8.00 rano i potrwają do 21 lutego. Z ubiegłych lat wiemy jednak, że już pierwszego dnia na liście pojawia się kilkadziesiąt nazwisk i później trudno jest o dostanie się na mistrzostwa. Obowiązuje więc zasada kto pierwszy ten lepszy. Zgłaszać się można pod numerami telefonu 61 8532651 lub 61 8552433.

Około 100 milionów pączków zjadają Polacy w Tłusty Czwartek. W zależności od typu wypieku - jedno ciastko ma od 200 do nawet 450 kalorii. W tym dniu jeden to za mało. Niektórzy kończą dzień z bilansem nawet 10 sztuk. A Wy jakie pączki lubicie? Z lukrem, polewą czekoladową lub cukrem pudrem? Z marmoladą, ajerkoniakiem, śliwką, powidłami? Czekamy na Wasze komentarze!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro