Reklama
Reklama

Os. Rusa: wycinają drzewa, będą nowe

Na drzewach pojawiły się kartki z prośbą o nieparkowanie samochodów ze względu na planowaną wycinkę. | fot. Przemek

Na osiedlu Rusa trwa wycinka drzew. Mają w obwodzie od 20 do nawet ponad 200 centymetrów. Jeden z mieszkańców skarży się, że wycinka jest niepotrzebna, a przez nią zamiast zieleń będzie widzieć z okna drugi blok.

- Spółdzielnia oznaczyła kolejne miejsce wycinki drzew - napisał do nas czytelnik, Przemek. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni już trzy drzewa zostały wycięte, teraz będzie ich więcej. Jak tak dalej pójdzie to na os. Rusa zostaną same trawniki i beton - dodaje.

- Trzeba pamiętać, że osiedle Rusa jest jednym z ostatnich z tamtych lat gdzie była zaplanowana zieleń, stąd taka duża liczba dużych drzew. Odnoszę wrażenie, że Spółdzielnia wycina je bez przemyślenia. Te drzewa oznaczone obecnie do wycinki nie są drzewami, które np. zasłaniają światło mieszkańcom. Wręcz przeciwnie przez ich wycinkę, latem zamiast widzieć zielone drzewa większość mieszkańców bloków z numerami od 25 do 40 będzie widzieć za oknem... drugi blok - kończy.

Skontaktowaliśmy się w sprawie wycinki z kierownictwem osiedla Rusa. - Na osiedlu z różnych powodów wycinamy drzewa. Mają w obwodzie od 20 centymetrów do 225 centymetrów - mówi Krzysztof Kasperek, kierownik osiedla. - Drzewo z największym obwodem to akurat chwast w drzewostanie, bo jest to topola rosnąca w okolicy klatek schodowych 25-26. Jednostronnie zamiera korona tego drzewa, a poza tym naturalnie eliminujemy takie rośliny - dodaje.

- W niedalekiej odległości rośnie też wierzba, która dotyka instalacji kanalizacyjnej, a dodatkowo powoduje zacienienie lokali mieszkalnych. Na pewno nie jest tak, że usuwamy zieleń na czyjeś widzimisię. Powód zawsze jest poważny - coś się dzieje z infrastrukturą sieci podziemnej lub coś się dzieje z drzewostanem, czyli np. zamiera. Na wszystko mamy niezbędne zgody - zapewnia.

W zamian za wycinane obecnie drzewa na osiedlu pojawią się nowe rośliny. - Będą to 34 ozdobne drzewka. M.in. klony i lipy. Jeśli pozwolą na to warunki, zostaną posadzone najbliżej miejsca, z którego usunięto drzewa - podkreśla Kasperek. Nie są to jednak jedyne nowe drzewa na osiedlu. W ubiegłym roku na osiedlu Rusa posadzono około 300 drzew. - Były to drzewa "ekstra". Teraz pojawią się te w ramach nasadzeń kompensacyjnych - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Sytuacja dotyczy kilku powiatów w Wielkopolsce
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro