Reklama
Reklama

Cytadela: wandale uszkodzili jednego z "Nierozpoznanych"

Rzeźbę wyrwano z podłoża | fot. Agnieszka
Rzeźbę wyrwano z podłoża | fot. Agnieszka

Od 12 lat na Cytadeli można oglądać zespół rzeźb plenerowych "Nierozpoznani" autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Przez lata zdarzały się przypadki dewastacji części ze 112 żeliwnych figur, ale nigdy żadnej nie wyrwano z podłoża. Niestety taki akt wandalizmu zdarzył się w tym roku.

- Dzieło Magdaleny Abakanowicz na Cytadeli zostało zniszczone. Wyrwaną i połamaną jedną z rzeźb zauważyłam podczas spaceru - pisze nasza czytelniczka, Agnieszka. Chodzi o zespół rzeźb "Nierozpoznani", który stoi na Cytadeli od 2002 roku. Składa się ze 112 odlanych z żeliwa figur.

Jedną z żeliwnych postaci wyrwano z podłoża. O akcie wandalizmy wie Zarząd Zieleni Miejskiej, który dba o Cytadelę. - Nie potrafię w tej chwili powiedzieć kiedy dokładnie doszło do tego aktu wandalizmu, ale wiemy, że jedna z rzeźb została uszkodzona - mówi Małgorzata Sobieszczyk z ZZM. - Nasz inspektor się tym zajmuje. Rzeźbę na pewno trzeba będzie naprawić i zostanie to zrobione - zapewnia.

- To przykra sprawa. Pierwszy raz zdarzyło się, że ktoś wyrwał figurę z podłoża. Poznaniacy interesowali się rzeźbami na różne sposoby, m.in. kiedyś zostały ubrane. Dopóki figury nie mają uszkodzeń, takie formy aktywności można jakoś akceptować, ale takie uszkodzenie to zwykły wandalizm - kończy.

Sprawców prawdopodobnie nie uda się zatrzymać - nie ma tu bowiem monitoringu. To kolejny akt wandalizmu wymierzony w "Nierozpoznanych". W 2009 roku wandale pomalowali figury sprayem. Trzeba było je odnawiać. O rzeźbie zrobiło się głośno także w kwietniu 2011 roku, gdy grupa artystyczna The Krasnals postawiła przy niej czarny krzyż. Tak uczczono rocznicę katastrofy smoleńskiej. W czerwcu ubiegłego roku ktoś natomiast ubrał wszystkie figury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
6.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro