Reklama
Reklama

Stary budynek dworca zostanie zburzony?

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Nie milkną dyskusje na temat przyszłości starego budynku dworca kolejowego. W środę pojawiły się informacje, że budynek zostanie jednak zburzony, a w nowym obiekcie odtworzona zostanie przedwojenna fasada starego dworca.

Stary budynek przestał pełnić funkcję dworca jesienią, a dziś działają w nim jedynie ostatnie lokale usługowe i sklepy. Cały czas jednak toczy się dyskusja na temat przyszłości dworca. O zachowanie w tym miejscu funkcji dworcowych apelują społecznicy, radni osiedlowi i miejscy, a o "zintegrowaniu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego" mówił ostatnio prezydent Ryszard Grobelny.

Okazuje się jednak, że stary budynek zostanie wyburzony - Wszystko wskazuje na to, że budynek zostanie zburzony, nie ma w nim bowiem zbyt wiele substancji zabytkowej. Przez powojenną odbudowę oraz zwłaszcza przebudowę w latach 70-tych budynek stracił wcześniejszą atrakcyjność. Obiekt zostanie wyburzony, mimo że nie jest w złym stanie technicznym. Jego przebudowa do nowych funkcji byłaby jednak zbyt kosztowna - informują urzędnicy w Biuletynie Miejskim. PKP chciałoby jednak, żeby fasada dworca została odtworzona - Jednym z warunków przyszłej inwestycji jaki stawiamy TriGranitowi jest odtworzenie przedwojennej fasady dworca - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający PKP S. A. ds. nieruchomości.

Nowe budynki pomiędzy torami miałyby powstać w ciągu najbliższych 2-3 lat i będą pełnić funkcje biurowo-hotelowe. Ich integralną częścią będzie kładka, która połączy perony po obu stronach starego dworca - Ta kładka, która ma wkrótce zacząć powstawać, będzie schowana w budynku, który zajmie miejsce starego dworca, nie będzie więc przesłaniać odtworzonej fasady - podsumowuje Bator.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro