Reklama
Reklama

Przystanki przy Jana Pawła II zmienią nazwę na "Galeria Malta"?

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Kierownictwo centrum handlowego Galeria Malta wystąpiło do Zarządu Transportu Miejskiego z propozycją zmiany nazw przystanków w okolicy obiektu na "Galeria Malta". Propozycja dotyczy dwóch przystanków tramwajowych i dwóch autobusowych. Nie wiadomo czy za taki "zabieg" centrum handlowe będzie musiało zapłacić.

Być może niedługo tramwaje nie będą się zatrzymywać na przystanku "Arcybiskupa Baraniaka" przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Baraniaka. Podobny los może spotkać autobusy zatrzymujące się na przystankach autobusowych o tej samej nazwie zlokalizowanych przy ulicach Baraniaka i Jana Pawła II.

- Galeria Malta wystąpiła z propozycją zmiany nazw tych czterech przystanków komunikacji miejskiej - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Obecnie czekamy na opinię w tej sprawie dwóch Rad Osiedli Samorządów Pomocniczych Rady Miasta Poznania. Po uzyskaniu tychże opinii zostanie podjęta decyzja - dodaje.

Czy centrum handlowe będzie musiało zapłacić za umieszczenie swojej nazwy na przystankach? - Do czasu podjęcia jakiekolwiek decyzji, kwestia finansowa nie jest rozpatrywana - ucina Trzebiatowski.

Pomysł nie przypadł do gustu osiedlowym radnym z Rataj. - Wydaliśmy negatywną opinię na ten temat. Uważamy, że przystanki wciąż powinny nosić nazwę "Arcybiskupa Baraniaka". To znana postać w naszym mieście, której należy się właściwe uhonorowanie - mówi Adam Pawlik, przewodniczący RO Rataje. - Jeśli już miałaby nastąpić zmiana w nazewnictwie to może lepiej byłoby rozważyć nazwę "Jezioro Maltańskie" - kończy.

Tomasz Wojsz, dyrektor Galerii Malta przyznaje, że wystąpił z propozycją zmiany nazw przystanków ze względów logistycznych. - Rocznie odwiedza nas 7,5 miliona klientów. Wielu z nich dojeżdża do nas komunikacją miejską. Nazwa przystanku "Galeria Malta" byłaby jasną informacją, że to na tym przystanku trzeba wysiąść, by dotrzeć do obiektu - mówi. Równocześnie podkreśla, że propozycje nazw przystanków są dwie - jedna to "Galeria Malta", a druga "Abpa Baraniaka/Galeria Malta". - Nie mamy jeszcze oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie. Jeśli zmiana nazw przystanków wiązałaby się z jakimiś kosztami, musielibyśmy je poznać, by zdecydować czy jesteśmy w stanie je pokryć - dodaje.

Gdy w 2012 roku nazwę przystanków autobusowych przy ulicy Obodrzyckiej zmieniono na "Orbit" od gumy do żucia, zakład produkujący gumę nie musiał za taką zmianę płacić. Ufundował jednak dwie wiaty przystankowe o wartości około 10 tysięcy złotych, z których mogą korzystać pasażerowie. W przypadku przystanków w okolicach skrzyżowania ulic Jana Pawła II/Baraniaka wiaty przystankowe już stoją. Nie wiadomo więc w jaki sposób centrum handlowe mogłoby się "rozliczyć" za nową nazwę przystanków.

Nie jest to pierwsza zmiana w nazewnictwie w okolicach Galerii Malta. Na prośbę centrum handlowego zmieniono nazwę ulicy biegnącej za obiektem - z Nowowołkowyskiej na Maltańską. Nowa nazwa obowiązuje od stycznia 2014 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
20.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro