Reklama

Mundurowi walczą o chorobowe

Pracownicy służb sprzeciwiają się ograniczeniom uprawnień do zwolnień lekarskich. Sejm pod koniec stycznia uchwalił ustawę obniżającą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy. Według związkowców mundurowi będą przychodzić teraz chorzy do pracy, by nie stracić uposażenia.

Obecnie mundurowi na zwolnieniu lekarskim dostają całość pensji. Pod koniec stycznia sejm uchwalił jednak ustawę o L-4 mundurowych. Zmiana przepisów przewiduje zrównanie zasad przyznawania wynagrodzeń za zwolnienia lekarskie funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują w tzw. systemie powszechnym. Oznacza to, że mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymają jedynie 80% wynagrodzenia. Zdaniem mundurowych ich praca różni się jednak od pracy nauczycieli czy urzędników - W przypadku służb mundurowych decyzja źle podjęta może kosztować czyjeś życie - tłumaczy Marek Garniewicz, reprezentujący NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Według związkowców istnieje ryzyko, że po zmianach mundurowi będą przychodzić chorzy do pracy, by nie stracić uposażenia - To ugodzi w bezpieczeństwo państwa. Żadnych oszczędności z tego nie będzie, a jest to w naszej ocenie tylko budowanie słupków wyborczych - dodaje Dariusz Grajczyński, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce by zaoszczędzone na wynagrodzeniach pieniądze zostały przekazane na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. Funkcjonariusze walczą o wprowadzenie okresu przejściowego z pełnym wynagrodzeniem za chorobowe. Związkowcy z Wielkopolski chcą także zaprosić do Poznania premiera Donalda Tuska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro