Reklama
Reklama

Podano termin otwarcia Zamku Królewskiego w Poznaniu

Budowa zamku na Górze Przemysła zakończyła się jakiś czas temu, ale zamkowe wnętrza poznaniacy zobaczą dopiero w czerwcu 2015 roku. W zamku siedzibę znajdzie między innymi Muzeum Sztuk Użytkowych.

Największa część zamkowych sal będzie przeznaczona na sale wystawiennicze Muzeum Sztuk Użytkowych, ale w części z nich przybliżona zostanie historia zamku - Jedna sala poświęcona będzie legendzie o tym jak powstało Wzgórze Przemysła, druga postaci samego Przemysła II, trzecia herbowi umieszczonemu na jego pieczęci - wyjaśnia Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Na terenie zamku pojawiły się już eksponaty Muzeum Sztuk Użytkowych, które będą wystawiane w zamkowych salach, ale na otwarcie muzeum poznaniacy muszą jeszcze poczekać. Zamek zostanie otwarty dla zwiedzających 29 czerwca 2015 roku. Wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach zostanie udostępniona wieża zamku - Nie jest przesądzone, że wieża będzie otwarta tylko w godzinach otwarcia muzeum. Jest duża szansa, że ona będzie otwarta dłużej i będzie można oglądać panoramę wieczorną - mówi Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka muzeum.

Cały czas trwają też rozmowy o lokalizacji pomnika Przemysła II. Przeciwko jego lokalizacji w okolicy Zamku są muzealnicy, a także specjaliści - Pomnik konny już w tamtym rejonie jest. Jest to pomnik 15. Pułku Ułanów, a mnożenie takich pomników w tym miejscu, nie jest zbyt dobrym pomysłem - mówi Jakub Głaz, krytyk architektury. Inne zdanie mają radni Prawa i Sprawiedliwości - Problem został sztucznie wywołany przez niedopieszczonych kulturoznawców, których nikt nie pytał o zdanie. Tak naprawdę ten właśnie pomnik powinien stać w reprezentacyjnym miejscu Poznania - mówi Michał Grześ. W tej chwili nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczna decyzja o lokalizacji pomnika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro