Reklama

Miasto zachęca: "Widziałeś dzika? Dzwoń!"

fot. Ulotka WZKiB UM

Niedługo do skrzynek pocztowych 100 tysięcy mieszkańców trafią ulotki z... dzikiem w roli głównej. Miasto zachęca, by w przypadku spotkania ze zwierzęciem oko w oko ten fakt zgłaszać służbom.

Wielokrotnie na naszym portalu pisaliśmy o występowaniu dzikich zwierząt w Poznaniu. Sarny, lisy, a nawet łosie (o łosiu piszemy TUTAJ) pojawiały się na naszych ulicach. Najczęściej poznaniacy mają jednak do czynienia z dzikami. - Sygnałów o dzikach występujących w mieście w zeszłym roku było sporo i dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie akcji informacyjnej - mówi Hieronim Wawrzyniak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM.

Na zlecenie wydziału przygotowano ulotki. Na froncie znajduje się zdjęcie dorodnego dzika i zachęta "Spotkałeś? Dzwoń - straż miejska tel. 986". - Z tyłu ulotki umieszczono natomiast informacje o tym jak zachowywać się w przypadku spotkania dzika w mieście. Mamy więc wskazówkę, by zadzwonić do strażników miejskich, nie szczuć dzika psem czy go nie denerwować. Dodatkowo na ulotce są informacje m.in. o tym, by nie karmić dzikich zwierząt - dodaje Wawrzyniak.

Łącznie do poznaniaków trafi 100 tysięcy takich wskazówek. - Będą rozsyłane wraz z informacją o wymierzonym podatku od nieruchomości. Trafią więc do właścicieli nieruchomości, ale mamy nadzieję, że oni poinformują ewentualnych lokatorów swoich budynków o tym, jak postępować podczas spotkania z dziką zwierzyną - zaznacza.

Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej przyznaje, że ulotka to dobry pomysł. - Niestety ale to mieszkańcy robią najwięcej krzywdy dzikim zwierzętom, bo je karmią. A to oczywiste, że jak jest jedzenie leżące na ulicy, znajdą się chętni, by je zjeść - mówi. - Zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt dociera do nas ciągle tyle samo. Musimy mieć świadomość, że ich szlaki krzyżują się z naszymi - kończy. Straż miejska od lat zajmuje się interwencjami związanymi z dzikimi zwierzętami. Mają swoje procedury, które pozwalają na kontakt z odpowiednimi specjalistami w zależności od konkretnego przypadku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
18℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro