Reklama
Reklama

Poznań: znicze pojawiły się przed konsulatem Ukrainy

fot. Szymon T

Z informacji ukraińskiej opozycji wynika, że podczas starć, do których wciąż dochodzi w Kijowie, śmierć poniosło już pięć osób. Przed Honorowym Konsulatem Ukrainy w Poznaniu pojawiły się pierwsze znicze, a w piątek mają się pojawić także na placu Wolności.

Ukraiński rząd w listopadzie ogłosił, że wstrzymuje przygotowania zmierzające do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Przeciwko tej decyzji cały czas protestują mieszkańcy Ukrainy. Początkowo, w grudniu, na Ukrainie zrobiło się spokojniej, ale w ostatnich dniach protesty się nasiliły. Wszystko przez ustawy przyjęte przez ukraiński rząd, które zakładają m.in. kary za branie udziału w demonstracjach. Według przeciwników rządu jest to zamach na wolność mieszkańców Ukrainy.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


Opozycja informuje, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach śmierć poniosło pięciu protestujących, kilkaset osób miało natomiast zostać rannych. W środę z prezydentem Janukowyczem spotkali się przedstawiciele ukraińskiej opozycji. Kolejne rozmowy mają się odbyć w czwartek.

Solidarność z obywatelami Ukrainy wyrażają poznaniacy. Pod Honorowym Konsulatem Ukrainy przy ulicy Grobla 27A pojawiły się pierwsze znicze. Na piątek zaplanowano natomiast akcję ustawiania zniczy na placu Wolności. - Akcja polega na zapaleniu jak największej ilości zniczy na samym środku Placu Wolności. Dlaczego na Placu Wolności? Właśnie dlatego, że Ukraińcy walczą teraz o swoją wolność i giną w nierównej walce przeciwko uzbrojonym w ostrą amunicję oddziałom specjalnym "Berkut". (...) Pokażmy Ukraińcom, że jesteśmy z nimi na dobre i na złe. Pokażmy, że jesteśmy solidarni z Ukrainą - apelują organizatorzy. Start akcji o 17.00 w piątek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro