Reklama
Reklama

Poznań: znicze pojawiły się przed konsulatem Ukrainy

fot. Szymon T
fot. Szymon T

Z informacji ukraińskiej opozycji wynika, że podczas starć, do których wciąż dochodzi w Kijowie, śmierć poniosło już pięć osób. Przed Honorowym Konsulatem Ukrainy w Poznaniu pojawiły się pierwsze znicze, a w piątek mają się pojawić także na placu Wolności.

Ukraiński rząd w listopadzie ogłosił, że wstrzymuje przygotowania zmierzające do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Przeciwko tej decyzji cały czas protestują mieszkańcy Ukrainy. Początkowo, w grudniu, na Ukrainie zrobiło się spokojniej, ale w ostatnich dniach protesty się nasiliły. Wszystko przez ustawy przyjęte przez ukraiński rząd, które zakładają m.in. kary za branie udziału w demonstracjach. Według przeciwników rządu jest to zamach na wolność mieszkańców Ukrainy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Opozycja informuje, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach śmierć poniosło pięciu protestujących, kilkaset osób miało natomiast zostać rannych. W środę z prezydentem Janukowyczem spotkali się przedstawiciele ukraińskiej opozycji. Kolejne rozmowy mają się odbyć w czwartek.

Solidarność z obywatelami Ukrainy wyrażają poznaniacy. Pod Honorowym Konsulatem Ukrainy przy ulicy Grobla 27A pojawiły się pierwsze znicze. Na piątek zaplanowano natomiast akcję ustawiania zniczy na placu Wolności. - Akcja polega na zapaleniu jak największej ilości zniczy na samym środku Placu Wolności. Dlaczego na Placu Wolności? Właśnie dlatego, że Ukraińcy walczą teraz o swoją wolność i giną w nierównej walce przeciwko uzbrojonym w ostrą amunicję oddziałom specjalnym "Berkut". (...) Pokażmy Ukraińcom, że jesteśmy z nimi na dobre i na złe. Pokażmy, że jesteśmy solidarni z Ukrainą - apelują organizatorzy. Start akcji o 17.00 w piątek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro