Reklama
Reklama

Prezydent apeluje: "zintegrujmy Zintegrowane Centrum Komunikacyjne"

fot. IDP
fot. IDP

Społecznicy i mieszkańcy Poznania od miesięcy domagają się zmian w związku oznakowaniem dojścia do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a także zmian w samym budynku. Już kilka tygodni temu informowaliśmy, że TriGranit przygotowuje nowe oznakowanie. Teraz z prośbą o "zintegrowanie ZCK" wystąpił... prezydent Poznania.

Zanim otwarto nową część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego pojawiały się głosy o problemach jakie wystąpią w jego okolicy. Chodziło (i wciąż chodzi) o kwestię dojścia z przystanków tramwajowych na dworzec PKP.

Problem od miesięcy nagłaśniali społecznicy i mieszkańcy. W listopadzie zorganizowali nawet flashmob przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym pod nazwą "K**wa mać". Jego uczestnikom towarzyszył spory transparent z hasłem "Kurna mać" - był to wyraz niezadowolenia z układu komunikacyjnego przy budynku, a także z samego budynku.

W trakcie akcji podkreślano, że krótsza droga na dworzec jest potrzebna. - Nadrabia się około 140 metrów, jeżeli nie chce się przejść centrum handlowym, nadrabia się około 240 metrów będąc osobą z wózkiem, z bagażem - wyjaśniał Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. - Nowy dworzec nie jest skomunikowany z miastem, co pokazaliśmy idąc przez centrum handlowe - dodał.

Mieszkańcy w listopadzie i grudniu wciąż dopytywali się, kiedy m.in. w przejściu podziemnym przy ZCK pojawi się oznakowanie ułatwiające poruszanie się po tym terenie. Najpierw miało się tutaj pojawić w listopadzie, później do 20 grudnia, następnie do końca roku i do 13 stycznia. Ostatecznie TriGranit poinformował nas, że znaki pojawią się do końca stycznia.

- Oznakowanie pojawi się w styczniu. To większy projekt, chcemy zrobić porządne oznakowanie, a wpływ na informacje na nim zawarte ma kilka miejskich instytucji jak choćby Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Dróg Miejskich - tłumaczył nam 10 stycznia Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit. - Oznakowanie w przejściu podziemnym będzie spójne z pozostałymi tablicami, które pojawią się w okolicy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego - zaznaczał.

Teraz w sprawie oznakowania głos zabiera Ryszard Grobelny. - Osobiste doświadczenia oraz liczne informacje od mieszkańców i podróżnych były powodem podjęcia przez Urząd Miasta Poznania próby zintegrowania systemu znaków dla mieszkańców Miasta i naszych gości jaki obowiązuje w obiektach zwanych potocznie Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta. Jak dodaje Marciniak, to prezydent wystąpił z prośbą o "zintegrowanie komunikacyjne Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego".

- Po wielu spotkaniach i trudnych ustaleniach Urząd Miasta, jego jednostki (ZDM, ZTM), spółka PKS oraz PKP i Trigranit kończą prace nad możliwie spójnym systemem komunikatów jaki ma obowiązywać w ZCK oraz wokół niego - kończy Marciniak.

Gdy tylko oznakowanie się pojawi - na pewno pokażemy je na naszym portalu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro