Reklama
Reklama

Poznań Główny: numeracja peronów do zmiany?

Tak jest
Tak jest

Poseł PiS Paweł Szałamacha chce, by na poznańskim dworcu PKP zmieniono numerację peronów. Jego zdaniem obecna numeracja jest nielogiczna. PKP PLK zmiany jednak nie planuje tłumacząc się względami finansowymi.

Numeracja peronów na dworcu Poznań Główny to pozostałość po dawnej lokalizacji dworca. Gdy podróżni byli obsługiwani w zamkniętym obecnie budynku dworcowym, schodząc do przejścia podziemnego mogli się kierować w lewo (w kierunku peronów 1, 2 i 3) lub w prawo - w kierunku peronów (4, 5 lub 6).

- Numeracja w jedną stronę 1, 2, 3, a w drugą 4, 5 i 6 jest całkowicie nielogiczna - mówi Paweł Szałamacha, poseł PiS . Zdaniem posła numeracja powinna być nadana w logicznym ciągu. - Pasażerowie przybywający z innych miast po prostu się gubią i biegają po dworcu - dodaje.

- Taka numeracja jest uwarunkowana historycznie - mówi Zbigniew Wolny z PKP PLK. I nie wpłynęła na to nawet interpelacja posła Prawa i Sprawiedliwości. Od uwarunkowania historycznego istotniejsze wydają się jednak być pieniądze. - Trzeba by zmienić plakatowe rozkłady jazdy, które już są wydrukowane, a także cały system sterowania i pokazywania komunikatów przez dynamiczną informację pasażerską - dodaje.

Paweł Szałamacha chciałby także, aby kolejarze rozważyli poszerzenie przejścia podziemnego przy dworcu PKP w trakcie przebudowy peronów 4-6. - To przejście obecnie spełnia wszelkie wymogi związane z ruchem podróżnych. Dodatkowo w tym roku firma TriGranit chce wybudować kładkę, która połączy perony 4, 5 i 6 - kończy Wolny.

Zmiana ma się jednak pojawić w budynku nowego dworca PKP. Urząd Marszałkowski chce, by w punkcie informacyjnym na dworcu informacji pasażerom udzielali nie tylko przedstawiciele poszczególnych przewoźników kolejowych. - Jeżeli mówimy o centrum komunikacyjnym to powinna być tutaj zintegrowana informacja PKS, MPK i kolei - zaznacza Jerzy Krigier, dyrektor departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego. Nie wiadomo jednak kiedy będzie można uzyskać kompleksowe informacje w holu dworca - prowadzone są ustalenia w tej sprawie.

Obecny układ peronów:

Układ peronów po rozważanej zmianie:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
32.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro