Reklama
Reklama

Nowe mieszkania komunalne: lokatorzy dostali klucze

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

W czwartek pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do nowych mieszkań komunalnych wybudowanych przy ulicy Podolańskiej. W sumie zamieszka tu 105 rodzin. Chętnych było prawie dwa razy tyle. ZKZL już szykuje się do budowy kolejnych mieszkań.

W 2011 z terenu przy ulicy Podolańskiej zaczęły znikać baraki. Ich miejsce na stałe zajęły trzy bloki mieszkalne. W połowie marca 2013 roku odbyła się tutaj uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych mieszkań, a już w lipcu powieszona tu została wiecha.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


- W trzech trzykondygnacyjnych budynkach zamieszka wkrótce 105 rodzin. Jest tu 87 mieszkań dwupokojowych i 18 trzypokojowych o powierzchni od 52 m2 do 62 m2 - wyjaśnia Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Takich właśnie lokali oczekują obecni najemcy komunalni, klienci Biura Zamiany Mieszkań ZKZL, zainteresowani poprawą swoich warunków mieszkaniowych i przeprowadzką do nowych "M" - dodaje.

Przy Podolańskiej powstały nie tylko bloki, ale też parking na 150 samochodów. Dodatkowo wiosną wybudowany tu zostanie plac zabaw dla dzieci. Koszt inwestycji wyniósł około 12 milionów złotych. Bloki budowane były w technologii tradycyjnej z ogrzewaniem z miejskiej sieci cieplnej. Dziewięć mieszkań przystosowanych zostało do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czynsz w tych mieszkaniach waha się od 7,9 zł do 8,1 zł/m2.

Chęć zamieszkania przy ulicy Podolańskiej wyraziło około 200 rodzin. - Rodziny, które tym razem nie znalazły się w gronie zakwalifikowanych do przeprowadzki mają szansę na zdobycie nowego lokum po zakończeniu kolejnych inwestycji realizowanych przez spółkę - zapewnia ZKZL.

A jak tłumaczy prezes ZKZL, Jarosław Pucek, kolejne inwestycje już są przygotowywane. - Równocześnie w tej chwili pracujemy nad 16 lokalizacjami pod bloki komunalne w Poznaniu - mówi. - Oczywiście aż tylu lokalizacji nie potrzebujemy, ale z części z nich i tak trzeba zrezygnować z powodów prawnych lub innych. Musimy więc mieć w czym wybierać - zaznacza.

W najbliższych miesiącach prace mogą ruszyć w dwóch miejscach. - Prawomocne pozwolenie na budowę nowych mieszkań mamy już w przypadku terenu przy ulicy Szamarzewskiego 29. Pojawiły się tutaj pewne problemy prawne, ale mamy nadzieję, że się z nimi uporamy. Warunki zabudowy mamy natomiast w przypadku terenu przy ulicy Dymka. Tutaj mamy też pozytywną opinię Rady Osiedla. Przy Dymka ma powstać 80 mieszkań - kończy.

Co trzeba zrobić, żeby móc zamieszkać w bloku komunalnym? Przede wszystkim regularnie rozliczać się z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych. Dodatkowo trzeba też wyremontować mieszkanie, w którym obecnie się mieszka. Lokal stanie się bowiem mieszkaniem socjalny, do którego wprowadzą się kolejni lokatorzy.

Czy miasto powinno budować więcej mieszkań komunalnych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro