Reklama

Ranking liceów: w Poznaniu najlepsza Marynka

LO św. Marii Magdaleny | fot. Wikipedia
LO św. Marii Magdaleny | fot. Wikipedia

W środę ogłoszono Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2014. Już szesnasty raz został opublikowany przez Perspektywy. Według zestawienia numerem jeden wśród wielkopolskich liceów jest I LO w Swarzędzu (30. miejsce w kraju). W Poznaniu, po roku przerwy, na pierwsze miejsce powróciła Marynka (43. miejsce w kraju).

Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2014 ogłoszono w środę. Już szesnasty raz przygotowały go Perspektywy. Po ogłoszeniu wyników pojawił się jednak pewien problem... Portal perspektywy.pl przestał działać przez zbyt duże zainteresowanie internautów.

Według rankingu numerem 1 w Wielkopolsce wśród liceów jest I LO w Swarzędzu (30. miejsce w kraju). Drugie miejsce w województwie i tym samym pierwsze w Poznaniu zajęło LO św. Marii Magdaleny (43. miejsce w kraju). Trzecie w Wielkopolsce i drugie w Poznaniu jest natomiast VIII LO im. Adama Mickiewicza (48. miejsce w Polsce). Trzecie w Poznaniu jest II LO (54. w Polsce).

Jak wyglądało ubiegłoroczne zestawienia najlepszych poznańskich liceów? Pierwsze miejsce zajęło II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej (40. miejsce w kraju, dziś 54.), drugie - I LO im. Karola Marcinkowskiego (47. miejsce w kraju, a w tym roku jest już na 63. miejscu w kraju), a trzecie - Marynka (54. miejsce w kraju, dziś 43. w ogólnopolskim rankingu). VIII LO w rankingu 2013 znajdowało się na 56. miejscu, dziś jest na miejscu 48.

Największy spadek zanotował Marcinek - z 47. miejsca aż na 63. Drugi spory spadek zanotowało II LO - z 40. miejsca na 54. W górę przesunęły się Marynka (z 54. na 43. miejsce) oraz VIII LO (z 56. na 48. miejsce).

W rankingu maturalnym (dodatkowy ranking przygotowany przez Perspektywy) jest nieco inaczej. Tutaj pod uwagę brano najlepszą zdawalność matury wśród uczniów. Najlepsze w województwie pod tym względem jest ponownie I LO w Swarzędzu (22. w kraju). Najlepsze w Poznaniu jest natomiast VIII LO (41. miejsce w Polsce). Na drugim miejscu w mieście jest Marynka (48. miejsce w kraju), a na trzecim Marcinek (60. miejsce w kraju). II LO znalazło się na 63. pozycji w Polsce w rankingu maturalnym liceów.

Najlepszym technikum w Wielkopolsce i w Poznaniu jest Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji. Ta sama szkoła znalazła się na piątym miejscu (tak samo jak przed rokiem) w ogólnopolskim zestawieniu techników i na trzecim miejscu w Polsce w zestawieniu techników pod względem zdawalności matury. Na drugim miejscu w mieście w ogólnym rankingu techników jest Technikum Łączności w ZSŁ im. Mikołaja Kopernika (12. miejsce w kraju), a na trzecim - Technikum Budowlane im. gen. Andersa (25. w kraju).

Technikum Komunikacji nie zmieniło pozycji w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, ale spory awans zaliczyło Technikum Łączności (z 20. miejsca na 12.). Jeszcze większy skok ma na koncie Technikum Budowlane (z 60. pozycji na 25.). Kolejną pozycję w rankingu zajęło inne poznańskie technikum - Technikum Energetyczne. W tegorocznym rankingu jest na 41. miejscu, a w ubiegłym roku było na 48.pozycji.

Najlepszym liceum w Polsce jest Liceum Akademickie UMK w Toruniu. Wśród techników najlepsze okazało się Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE w Nowym Sączu. Ocenie poddano 2291 liceów ogólnokształcących i 1867 techników. W rankingu uwzględniono 500 najlepszych liceów i 300 najlepszych techników w Polsce.

Co brano pod uwagę podczas oceny szkół? Między innymi ich sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a także ocenę szkoły przez akademików. W przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

Jak oceniasz poziom poznańskich szkół ponadgimnazjalnych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro