Reklama
Reklama

Azbestowa bomba na działce przy Darzyborskiej

Barak przykryty azbestem znajduje się na terenie dawnej bazy MPK. O swoje zdrowie martwią się mieszkańcy pobliskiego bloku, ale na razie nikt nie chce zająć się usunięciem niebezpiecznego materiału.

Włókna azbestu zawierają szkodliwe dla płuc substancje, które prowadzą do powstania nowotworów. Na barak znajdujący się na terenie dawnej bazy MPK zwrócił uwagę nasz czytelnik - Na terenie bazy MPK w odległości około dziesięciu metrów od bloku mieszkalnego, znajduje się zaniedbany barak, którego dach pokryty jest płytami azbestowymi. (...) Mieszkańcy okolic już dawno zgłaszali problem azbestu, ale od lat nic się nie zmienia - czytamy w mailu.

Urzędniczka Wydziału Ochrony Środowiska uspokaja, że azbest jest szkodliwy, kiedy materiał zaczyna się łamać. Niestety nie udało nam się ustalić, kto powinien usunąć eternit z dachu baraku. MPK wyprowadza się już z terenu bazy, na terenie gospodaruje kilka firm, a administrację nad posesją ma przejąć ZKZL, którego przedstawiciele nie skomentowali dziś problemu.

Urzędnicy przyznają, że mieszkańcom będzie trudno zmusić właściciela baraku do likwidacji azbestu - Jeżeli ten wyrób zawierający azbest jest nieuszkodzony to może być użytkowany do 2032 roku - wyjaśnia Grażyna Ratajska z Wydziału Ochrony Środowiska. Ze względu na stan baraku mieszkańcy mogą sprawę zgłosić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro