Reklama
Reklama

Rondo przy ZCK na pewno nie imienia Ferdynanda Focha

fot. Dominik Wojciechowski
fot. Dominik Wojciechowski

Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja na temat nazw dla nowej ulicy oraz nowego ronda przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Na pewno rondo nie będzie nosić imienia marszałka Ferdynanda Focha. - Jest zbyt małe, a marszałek zasługuje na lepsze upamiętnienie - tłumaczy Joanna Frankiewicz z Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta.

Nie wiadomo jak będą się nazywać nowe rondo i ulica przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Choć pewne propozycje są znane od października. Rada Osiedla Stare Miasto chciała, by rondo nazwać imieniem marszałka Ferdynanda Focha. Podjęto w tej sprawie nawet stosowną uchwałę. GEOPOZ jednak propozycję odrzucił. - Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta na posiedzeniu w dniu 10 października 2013 roku podjęła decyzję o przyporządkowaniu dla ronda i ulic w tym rejonie nazw innych niż zaproponowana przez Radę Osiedla - czytamy w odpowiedzi GEOPOZ-u na pismo osiedlowych radnych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


- Jak widać marszałek Ferdynand Foch nie ma szczęścia do decydentów w mieście Poznań bez względu czy rządzili komuniści czy jesteśmy już 25 lat po naszej transformacji ustrojowej. Czyli nadal w naszym mieście nie ma miejsca dla pamięci marszałka Focha - przypomnijmy - bohatera I wojny światowej, jednego z twórców sukcesu Powstania Wlkp. i to w jego 95. rocznicy wybuchu - wyjaśnia Michał Kondella, radny osiedlowy ze Starego Miasta.

- Ostateczna decyzja na temat nazw dla nowej ulicy oraz nowego ronda przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym jeszcze nie zapadła - zapewnia Joanna Frankiewicz, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Nauki. - Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Nauki, które odbyło się w październiku zaproponowaliśmy, by nowa ulica nosiła nazwę Aleje Króla Przemysła II, a rondo - Szczęśliwej Podróży. Uchwała w tej sprawie nie została jeszcze przygotowana - dodaje.

- W przypadku nadania dla ronda imienia Ferdynanda Focha uznaliśmy, że nie jest to dobry pomysł nie ze względu na to, że mamy coś przeciwko marszałkowi, ale przez to, że rondo będzie niewielkie i jego nazwa nigdzie nie będzie wymieniana. Uważamy, że marszałek Foch zasługuje na lepsze upamiętnienie - zauważa Frankiewicz.

Frankiewicz ma jednak pewne wątpliwości co do nazwy Aleje Króla Przemysła II. - Oczywiście uważam, że Przemysł II zasługuje na swoją ulicę w Poznaniu. Pytanie tylko czy ze względu na istniejące w mieście wzgórze Przemysła nie wprowadzimy tu pewnego rodzaju informacyjnego chaosu - kończy.

Decyzja na temat nazw ulicy i ronda ma zapaść w najbliższych tygodniach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro