Reklama

Ławica: nowe kierunki, nowe inwestycje

Lotnisko Ławica liczy, że rok 2014 będzie lepszy od ubiegłego, w którym notowano spore spadki w liczbie obsługiwanych pasażerów. Pomóc w osiągnięciu dobrych wyników mają nowe kierunki, ale też kolejne inwestycje na lotnisku i w jego okolicy.

- Po znacznym osłabieniu branży turystycznej w drugiej połowie 2012 roku oraz słabszym roku 2013 prognozujemy, że popyt odłożony z ostatnich dwóch sezonów, a także widoczne oznaki ożywienia gospodarczego, przyczynią się do znacznych wzrostów w segmencie przewozów czarterowych planowanych w roku 2014 - wyjaśniał w grudniu Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

W tym roku z Ławicy będzie można polecieć do nowych destynacji. Od kwietnia liniami Etihad Regional Airways dolecimy na lotnisko Berlin-Tegel, a w najcieplejszych miesiącach z Ławicy polecimy lotami czarterowymi w aż 38 miejsc. Poza dostępnymi od lat połączeniami z Egiptem, Grecją czy Turcją pojawią się nowe propozycje. Będą to m.in. gruzińskie Batumi, Czarnogóra, Szmaragdowe Wybrzeże na Sardynii czy Madera.

Do 15 wakacyjnych destynacji będzie można polecieć już w kwietniu. W okresie wiosennym i letnim z Poznania polecimy do Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Egiptu (w tym Taba), Grecji (w tym Ateny i Kalamata), Gruzji, Hiszpanii, Maroko, Portugalii (w tym Madera), Tunezji (w tym Djerba), Turcji i do Włoch (Sardynia i Lamezia Terme).

Ale nie tylko nowymi kierunkami Ławica chce przyciągnąć pasażerów. W ubiegłym roku na lotnisku zaczęto budować nową wieżę kontroli lotów. Inwestycję prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Obiekt będzie mieć 34 metry wysokości i będzie kosztować 22 miliony złotych. - Budowa nowej wieży kontroli ruchu lotniczego ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy służb kontroli ruchu lotniczego - mówił w ubiegłym roku Krzysztof Kapis, pełniący obowiązki Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Samo lotnisko także prowadzi ważne inwestycje. - Celem projektu inwestycyjnego, który prowadziliśmy na Ławicy było zwiększenie możliwości odprawiania pasażerów - wyjaśnia Grzegorz Bykowski, wiceprezes Ławicy. Dzięki nowej drodze kołowania, stanowiskom postojowym czy inwestycjach w infrastrukturę terminalową przepustowość zwiększyła się ponad dwukrotnie. - Dziś możemy odprawiać 11 samolotów w jednym momencie i w ciągu godziny zapewnić załadunek 1100 pasażerom - dodaje.

Co zmieni się na Ławicy w najbliższych latach? - Jeśli chodzi o zmiany dla pasażerów to na pewno zmieni się układ komunikacyjny, będzie uproszczony. Dodatkowo będzie dużo nowych miejsc parkingowych, które będą tanie. Tego domagają się pasażerowie - zdradza Bykowski.

- Chcemy stworzyć bazę hotelową, by w niedalekiej odległości od terminala powstał hotel, stacja benzynowa, restauracja, prawdopodobnie również centrum biurowe. Teren przy Bukowskiej zarośnie nowymi inwestycjami - mówi. Dodatkowo na lotnisku ma się pojawić kolejne stanowisko do odladzania samolotów. - Planujemy, że powstanie w tym roku.

Dużo bardziej skomplikowana będzie przebudowa drogi startowej. - Została wybudowana 13 lat temu i musimy ją wyrównać. Nie zamykamy lotniska na 6 miesięcy i nie przekierowujemy lotów do Bydgoszczy czy Zielonej Góry tylko będziemy remont realizować pod ruchem. Na kilka godzin w nocy lotnisko będzie wyłączane z ruchu. Chcemy zacząć tę inwestycję w 2014 roku - kończy. Według Bykowskiego przebudowa drogi startowej będzie najbardziej skomplikowaną inwestycją na Ławicy w ciągu ostatnich 15 lat.

Jakie zmiany przyciągną na Ławicę większą liczbę pasażerów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
27℃
18℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
23.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro