Reklama
Reklama

Noworoczne oblężenie Urzędu Pracy

Na początku stycznia w budynku przy Czarnieckiego pojawia się więcej osób niż zwykle. Urzędnicy apelują do bezrobotnych, by nie stali w kolejce i rejestrowali się przez Internet.

Bezrobotni codziennie rano ustawiają się w kolejce po zaświadczenia, które potrzebne są do uzyskania zasiłku. Jednak kolejki można ominąć i wizytę w urzędzie pracy zarejestrować przez Internet - Są dwie możliwości. Pierwsza to jest pełna rejestracja przez Internet i wówczas w ogóle nie musimy pojawiać się w urzędzie, ale opcja ta jest dostępna tylko dla osób, które mają podpis elektroniczny lub potwierdzony profil ePUAP. Jest też druga możliwość, czyli umówienie terminu rejestracji przez Internet. W tym wypadku wystarczy dostęp do Internetu i adres e-mail - mówi Magdalena Morze, rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy.

System wyznaczy petentowi dzień i godzinę wizyty w urzędzie. Zwykle trzeba czekać 2-3 dni, ale warto zarejestrować wizytę przez Internet z jeszcze innego powodu - Przyjmujemy tylko pięćdziesiąt osób z tych stojących przed urzędem, bo większość stanowisk obsługuje rejestrację internetową - dodaje Morze.

Obecnie w urzędzie jest zarejestrowanych dwadzieścia tysięcy bezrobotnych poznaniaków i mieszkańców powiatu. Stopa bezrobocia wynosi w Poznaniu 4,2 procent i jest w tej chwili najniższa w kraju. Poznaniacy zarabiają za to mniej niż mieszkańcy innych regionów kraju - Trzeba niestety powiedzieć, że płace w Wielkopolsce są niższe od średniej krajowej - podsumowuje prof. dr hab. Wacław Jarmołowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro