Reklama

Po świętach: radzimy co zrobić z choinką

Dziś święto Trzech Króli. Przeważnie właśnie do 6 stycznia bożonarodzeniowa choinka zdobi nasze mieszkanie. Jeśli ktoś ma sztuczne drzewko - po prostu chowa je do piwnicy. Więcej zachodu jest z żywą choinką. Zamiast wyrzucać ją na śmietnik, można się jej pozbyć ekologicznie.

Wraz z nadejściem święta Trzech Króli z polskich domów znikają bożonarodzeniowe choinki. W przypadku sztucznych drzewek problem jest niewielki - wystarczy ściągnąć ozdoby i schować choinkę do piwnicy lub na strych. Trudniej jest w przypadku drzewek żywych. A takich Polacy każdego roku kupują nawet 6 milionów!

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Coraz więcej żywych choinek widać w osiedlowych śmietnikach. - Obawiam się, że te drzewka będą tu stały przez kilka tygodni - mówi mieszkanka jednego z ratajskich osiedli. - Co roku pojawia się ten sam problem. Ludzie nie mają co zrobić z choinkami więc wyrzucają je na śmietnik - dodaje.

Drzewko wyrzucone na śmietnik trafi na wysypisko. Nie wiadomo jednak kiedy - firmy wywożące śmieci traktują bowiem choinki inaczej niż zwykłe śmieci, a co za tym idzie będą je odbierać rzadziej.

Alternatywą dla wyrzucenia drzewka na śmietnik jest przekazanie je do jednego z punktów Zbierania Odpadów Komunalnych. W Poznaniu i okolicy Gratowiska mieszczą się przy ul. 28 Czerwca 1956 roku 284 i ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu oraz na składowisku odpadów przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie. Bezpłatna zbiórka będzie trwać do końca lutego.

W dwie styczniowe soboty naturalne choinki będzie też można bezpłatnie przekazać Zakładowi Zagospodarowania Odpadów w ramach akcji "Poznańskie choinki wracają do środowiska". - W dniach 11 i 18 stycznia drzewka można oddać w sezonowych punktach zbiórki na Placu Wielkopolskim (w godz. 9.00-11.00) oraz na Placu Bernardyńskim (w godz. 11.30-13.30) - wyjaśnia ZZO. - Zebrane choinki zostaną przeznaczone do produkcji nawozu organicznego, który każdy mieszkaniec może kupić na Gratowisku w workach 3, 7 lub 20 litrów. Na każdego uczestnika akcji czeka niespodzianka - dodaje.

W ubiegłych latach w ramach akcji uzbierano kilka ton naturalnych drzewek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro