Pionierska operacja w poznańskim szpitalu
Chirurdzy w Szpitalu Klinicznym przy ulicy Przybyszewskiego. Materiałem pobranym z uda pacjentki zrekonstruowali krtań wyciętą z powodu nowotworu. Ta skomplikowana operacja została przeprowadzona w Poznaniu już po raz drugi.
W piątek w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu została przeprowadzona bardzo skomplikowana i pionierska w Europie operacja. Zespół profesora Witolda Szyftera wyciął pacjentce zaatakowaną przez nowotwór część krtani, a ubytek uzupełnił fragmentem uda kobiety. Pierwszy etap to etap resekcyjny - usuwamy zmianę chorobową. Drugim etapem jest etap rekonstrukcyjny, znacznie dłuższy polegający na pobraniu płata, przygotowaniu do przeszczepu, wymodelowaniu, a następnie wszczepieniu go w szyję i krtań, która została częściowo usunięta - mówi prof. Witold Szyfter, ordynator Oddziału Laryngologii Szpital UM.
Unikatową w całej Europie rekonstrukcję krtani poznańscy chirurdzy przeprowadzili po raz drugi. Pobieramy fragment okostnej z fragmentem kości, by utrzymać odpowiedni kształt - tak żeby można było fragment puszki krtani odpowiednio zrekonstruować - tłumaczy dr med. Jacek Banaszewski, Katedra i Klinika Otolaryngologii UM w Poznaniu.
Operacja trwała 11 godzin. Była wykonywana przez 11-osobowy zespół lekarzy-chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek. Dzięki temu 63-letnia pacjentka będzie mogła żyć normalnie. Przez około osiem dni będzie miała rurkę w jamie nosowej, gardle i tchawicy, dzięki której krtań będzie się goić, a chora będzie mogła normalnie oddychać. Przez dwa miesiące będzie musiała chodzić o kulach, by jej kość udowa się zregenerowała. Rekonwalescencja przebiega kilka tygodni, natomiast po dwóch trzech miesiącach pacjent powraca do pełnej formy - mówi dr Banaszewski.