Reklama
Reklama

Przebudowa Czechosłowackiej na Dębcu: wykonawcy jeszcze nie wybrano

Do końca września 2015 roku ma się zakończyć przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie ulicy Czechosłowackiej na poznańskim Dębcu, a tym samym powstanie tu wyczekiwany przez mieszkańców tunel pod torami kolejowymi. Przetarg ogłoszono już w październiku, ale wykonawcy przebudowy jeszcze nie wybrano.

Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe rok temu podpisało umowę na modernizację linii kolejowej łączącej Czempiń z Mosiną oraz Luboń z Poznaniem Głównym (to fragmenty trasy Wrocław - Poznań). Inwestycję za blisko miliard złotych wykonuje konsorcjum firm FCC Construccion, AZVI i DECOMA. Roboty ruszyły 14 kwietnia, ale mieszkańcy poznańskiego Dębca wciąż czekają na najważniejszą ich część - przebudowę układu komunikacyjnego w obrębie ulicy Czechosłowackiej.

PKP PLK odpowiada za budowę wiaduktów kolejowych nad ul. Czechosłowacką (w ciągu torów głównych do Wrocławia oraz w ciągu bocznicy), budowę ścian oporowych pomiędzy obiektami, wzdłuż ul. Czechosłowackiej, a także przed i za obiektami oraz budowę wyjść na perony w postaci zadaszonych klatek schodowych wraz z szybami na dźwigi dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo dzięki inwestycji zmieni się przystanek Poznań Dębiec.

Za resztę przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie odpowiedzialne jest miasto. Już pod koniec października Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania. Obejmie ono przebudowę ulicy Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z Modrzewiową do skrzyżowania z Łozową. - Początkowo zakładano, że otwarcie ofert złożonych w ramach tego przetargu nastąpi 9 grudnia - mówi Anna Ruks z Wydziału Zamówień Publicznych ZDM Poznań. - Ale jest sporo firm zainteresowanych wykonaniem tej inwestycji i musimy na te pytania odpowiedzieć. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę terminu otwarcia ofert na 17 stycznia - dodaje. - Niewykluczone, że ten termin ponownie trzeba będzie przełożyć - zaznacza.

Wykonaniem prac zainteresowanych jest kilkanaście firm. Czas na ukończenie robót budowlanych zwycięzca wybrany w przetargu będzie miał do końca lipca przyszłego roku, a wszystkie prace mają się zakończyć maksymalnie do końca września 2015. W ramach inwestycji wykonawca nie tylko przeprowadzi rozbiórkę obecnej jezdni i wybuduje nową, ale też m.in. zajmie się nasadzeniem nowej zieleni, przebudową całej infrastruktury podziemnej oraz instalacją systemów sygnalizacyjnych i oświetleniowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro