Poznań: kwitną stokrotki i bratki, a w Botaniku kalina
Choć mamy styczeń pogoda nam o tym nie przypomina. Od poznaniaków dostaliśmy zdjęcia stokrotek kwitnących na balkonie i bratków zauważonych na Ratajach. W Ogrodzie Botanicznym również kwitną rośliny - m.in. kalina wonna. - Rodzime rośliny na takie wahania pogodowe się nie nabierają - mówi pracownik Ogrodu Botanicznego.
Noworoczne stokrotki zakwitły na jednym z poznańskich balkonów, a na Ratajach pojawiły się bratki. Jeszcze przed świętami na naszym profilu na Facebooku pokazywaliśmy natomiast zdjęcie kwitnącej róży z ulicy Chociszewskiego. Pogoda zwariowała? Według ekspertów niekoniecznie.
- Poznań leży w strefie przejściowej pomiędzy oceanicznym klimatem z Europy Zachodniej a kontynentalnym z Europy Wschodniej. To powoduje, że raz mamy łagodne zimy, a raz ostre i rośliny są przyzwyczajone do takich warunków - mówi dr Karol Węglarski z poznańskiego Ogrodu Botanicznego UAM.
Według Węglarskiego rodzime gatunki nie dają się nabrać na zmienne warunki pogodowe. - Rośliny czekają na zimę i nie wznawiają wegetacji. Jest natomiast trochę roślin obcego pochodzenia, które w tych ciepłych warunkach śródzimowych dni zaczynają kwitnąć - tłumaczy.
W Botaniku obecnie kwitnie m.in. kalina wonna. - To azjatycki gatunek, który kwitnie przez całą zimę. Zawiązuje pąki w okresie jesiennym i gdy nie ma mrozów po prostu zakwita, a dodatkowo bardzo ładnie pachnie. Nawet spadki temperatury do -1 czy -2 stopni Celsjusza nie szkodzą tym kwiatom. Ale oczywiście jak mróz przyjdzie to kwiaty zetnie. Innymi roślinami kwitnącymi zimą są oczary. Kwiaty mają wąskie żółte płatki i w okresie zimowym są sporą atrakcją - dodaje. W Ogrodzie Botanicznym kwitnie też obecnie jaśmin nagokwiatowy z żółtymi kwiatami. - Kwiaty wyglądają nietypowo w lodzie i przypominają kwiaty zatopione w żywicy.
Wraz z nadejściem długotrwałych mrozów i te kwiaty zwiędną. - Nawet jak przemarzną kwiaty czy pędy jednoroczne lub dwuletnie to rośliny i tak odbiją. Nic złego im się nie stanie - kończy Węglarski.