Reklama
Reklama

Poznań: kwitną stokrotki i bratki, a w Botaniku kalina

Kalina wonna | fot. Alicja Kolasińska / Ogród Botaniczny

Choć mamy styczeń pogoda nam o tym nie przypomina. Od poznaniaków dostaliśmy zdjęcia stokrotek kwitnących na balkonie i bratków zauważonych na Ratajach. W Ogrodzie Botanicznym również kwitną rośliny - m.in. kalina wonna. - Rodzime rośliny na takie wahania pogodowe się nie nabierają - mówi pracownik Ogrodu Botanicznego.

Noworoczne stokrotki zakwitły na jednym z poznańskich balkonów, a na Ratajach pojawiły się bratki. Jeszcze przed świętami na naszym profilu na Facebooku pokazywaliśmy natomiast zdjęcie kwitnącej róży z ulicy Chociszewskiego. Pogoda zwariowała? Według ekspertów niekoniecznie.

- Poznań leży w strefie przejściowej pomiędzy oceanicznym klimatem z Europy Zachodniej a kontynentalnym z Europy Wschodniej. To powoduje, że raz mamy łagodne zimy, a raz ostre i rośliny są przyzwyczajone do takich warunków - mówi dr Karol Węglarski z poznańskiego Ogrodu Botanicznego UAM.

Według Węglarskiego rodzime gatunki nie dają się nabrać na zmienne warunki pogodowe. - Rośliny czekają na zimę i nie wznawiają wegetacji. Jest natomiast trochę roślin obcego pochodzenia, które w tych ciepłych warunkach śródzimowych dni zaczynają kwitnąć - tłumaczy.

W Botaniku obecnie kwitnie m.in. kalina wonna. - To azjatycki gatunek, który kwitnie przez całą zimę. Zawiązuje pąki w okresie jesiennym i gdy nie ma mrozów po prostu zakwita, a dodatkowo bardzo ładnie pachnie. Nawet spadki temperatury do -1 czy -2 stopni Celsjusza nie szkodzą tym kwiatom. Ale oczywiście jak mróz przyjdzie to kwiaty zetnie. Innymi roślinami kwitnącymi zimą są oczary. Kwiaty mają wąskie żółte płatki i w okresie zimowym są sporą atrakcją - dodaje. W Ogrodzie Botanicznym kwitnie też obecnie jaśmin nagokwiatowy z żółtymi kwiatami. - Kwiaty wyglądają nietypowo w lodzie i przypominają kwiaty zatopione w żywicy.

Wraz z nadejściem długotrwałych mrozów i te kwiaty zwiędną. - Nawet jak przemarzną kwiaty czy pędy jednoroczne lub dwuletnie to rośliny i tak odbiją. Nic złego im się nie stanie - kończy Węglarski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro