Nowe ekrany na Poznaniu Głównym: nie wszystkim się podobają
Na początku grudnia pisaliśmy o rewolucji w systemie informacyjnym na dworcu Poznań Główny. Montowanych jest tu blisko 90 elektronicznych ekranów informujących o odjazdach i przyjazdach pociągów. Choć to ogromny przeskok, niektórzy wskazują na niedociągnięcia nowego systemu.
Większość z blisko 90 ekranów w ramach systemu informacyjnego za około 7,5 miliona złotych już zamontowano na dworcu Poznań Główny. To tablice elektroniczne informujące o odjazdach i przyjazdach pociągów - są umieszczone na budynku nowego dworca oraz na peronach.
Jeden z naszych czytelników przyjrzał się nowemu systemowi i zauważył w nim pewne niedociągnięcia. - Szczególnie na Dworcu Zachodnim montowane są pseudo wielkie ekrany, a jakoś widać i nad i pod z 70 cm wolnego miejsca. Przecież śmiało te ekrany mogłyby być być wyższe o metr - pisze. - Czymś niemądrym jest montowanie ekranu za słupem. Aby zobaczyć rozkład trzeba zaglądnąć za filar - dodaje.
Zdaniem czytelnika w tunelu ekrany są powieszone za wysoko, przez co trudno z nich coś odczytać, a jego zdaniem montaż tablicy informacyjnej na filarze nowego Poznania Głównego przy schodach z mostu Dworcowego to nieporozumienie. - Sam sprzęt jest ok. Wymiar i ilość liniałów. Ale po co jak nikt tego nie widzi. Widać to dopiero w miejscu, gdzie siadają gołębie i gdzie nikt nie chodzi.
Zbigniew Wolny z PKP PLK wyjaśnia, że wyświetlacz przy schodach jest ekranem dodatkowym. - Już na początku grudnia wyjaśniałem, że duży wyświetlacz pojawi się na ścianie dworca od strony placu Dworcowego. To będzie główny wyświetlacz, z którego wszyscy dowiedzą się, na który peron wjadą lub z którego odjadą pociągi - mówi. Ekran ma się tutaj pojawić w poniedziałek lub wtorek.
Według Wolnego najlepiej jest korzystać z wyświetlaczy pionowych umieszczonych na peronach. - Wyświetlacz na Dworcu Zachodnim czy wyświetlacze w tunelu są dodatkowymi ekranami informacyjnymi, na których pojawia się ograniczona liczba informacji o pociągach. Najwięcej informacji można znaleźć w infokioskach oraz na pionowych ekranach stojących na peronach - zaznacza.
Przypominamy, że gruntowny remont peronów 4-6 jest planowany na kolejne lata i ma się zakończyć w 2016 roku. Prace łącznie mają pochłonąć 53 miliony złotych. Na czas inwestycji ekrany będą sukcesywnie demontowane, a po ukończeniu prac powrócą na swoje miejsce.