Reklama
Reklama

Jeżyce: kobieta w winorośli wypiękniała. Elewacja budynku nie

Kobieta w winorośli po remoncie | fot. Mariusz

Pod koniec listopada zakończyły się prace związane z odtworzeniem płaskorzeźby przedstawiającej kobietę w winorośli na ścianie kamienicy przy ulicy Roosevelta 4 na Jeżycach. Kobieta wypiękniała, ale elewacja budynku wciąż odstrasza.

W październiku przy ścianie kamienicy przy ulicy Roosevelta 4 pojawiło się rusztowanie. Prace remontowe trwały tu do 25 listopada. - Inwestycja obejmowała renowację nie tylko płaskorzeźby przedstawiającej kobietę w winorośli, ale też balkonu znajdującego się nad nią oraz dwóch maszkaronów znajdujących się u szczytu budynku - wyjaśnia Zenon Henklewski, kierownik administracji osiedla Jeżyce. - Jeden z nich kompletnie się rozpadł, a drugi był mocno zniszczony - dodaje.

Ostatecznie przywrócono blask kobiecie w winorośli, wyremontowano balkon nad płaskorzeźbą oraz maszkarony. Prace pochłonęły około 100 tysięcy złotych. - Udało nam się uzyskać dofinansowanie z budżetu miasta. Łącznie to około 60 tysięcy złotych, a więc ponad połowa kosztów. Resztę wyłożyliśmy my - wyjaśnia Henklewski.

Niektórym poznaniakom efekty remontu nie przypadły do gustu. - Poznań zaczyna coraz bardziej kojarzyć się nie z miastem know-how, a raczej z miastem absurdów. Ostatnio hitem były zdjęcia fuszerki w wykończeniu remontu Mostu Teatralnego za wielkie pieniądze. Przesyłam zdjęcie "wyremontowanej" kamienicy przy ul. Roosevelta 4 ze słynną płaskorzeźbą kobiety. Podziwiający zadają sobie pytanie kiedy zostanie ukończony remont fasady tej kamienicy. Obecny stan wzbudza sporą sensację - pisze nasz czytelnik, Mariusz.

Henklewski taki stan rzeczy tłumaczy prosto. - Oczywiście, że chcielibyśmy zrobić całą elewację budynku, ale nie mamy na to pieniędzy. Płaskorzeźbę udało się odnowić tylko dzięki temu, że otrzymaliśmy dofinansowanie od miasta. Myślę, że cała elewacja wraz z dachem i remontem balkonów pochłonęłaby więcej niż 2 miliony złotych. To gigantyczna kwota - przyznaje.

W najbliższym czasie elewacja nie będzie remontowana. - Wystąpiłem do miasta z wnioskiem o dofinansowanie remontu balkonów w budynku przy Roosevelta 3. Łącznie ta inwestycja będzie kosztować około 140 tysięcy złotych, a od miasta możemy dostać mniej środków. Resztę będziemy musieli dołożyć, a to już i tak duży wydatek - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro