Reklama
Reklama

Dojście do ZCK: radni poparli utworzenie naziemnego przejścia

Tak może być | fot. Inwestycje dla Poznania
Tak może być | fot. Inwestycje dla Poznania

W piątek radni miejscy dyskutowali nad budżetem Poznania na przyszły rok. I choć prezydent naszego miasta odrzucił poprawkę dotyczącą wytyczenia naziemnego przejścia dla pieszych łączącego przystanki tramwajowe ZCK z chodnikami na Matyi, radni PO, PiS i SLD przegłosowali poprawkę.

O godzinie 9.00 rozpoczęła się sesja budżetowa Rady Miasta. Zapowiadaliśmy ją już w czwartek. Jednym z punktów, który wyjątkowo interesuje poznaniaków jest kwestia dojścia do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a konkretniej na dworzec PKP z przystanków tramwajowych ZCK w ciągu ulicy Matyi. Obecnie osoby udające się na dworzec PKP tramwajem i wysiadające na przystanku Zintegrowane Centrum Komunikacyjne muszą korzystać z przejścia podziemnego po to, by dostać się na chodnik po drugiej stronie jezdni i dojść na kładkę prowadzącą do budynku dworca.

Radni Platformy Obywatelskiej zaproponowali, by w ramach poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu wpisano 500 tysięcy złotych na utworzenie naziemnego przejścia dla pieszych z przystanków na chodniki przy Matyi. Już na początku grudnia okazało się jednak, że urzędnicy są temu pomysłowi przeciwni. Prezydent poprawkę odrzucił.

- Sytuacja jest dość specyficzna, bo w zasadzie w tej sprawie jest zgoda rady - mówił w czwartkowym Gorącym Temacie w Telewizji WTK Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS. - Więc co z tego, że nie będzie autopoprawki, skoro my jako rada możemy przegłosować tę sprawę - dodał. - Mam nadzieję, że koleżanki i koledzy z PO, którzy tę poprawkę zgłosili będą konsekwentni i się z tego nie wycofają. W kontekście budżetu to jest rzecz drobna, ale symboliczna, bo rada ma w tej sprawie jednolitą opinię, inną niż prezydent - zaznaczał.

- To nie jest kwestia oszczędności. Pan prezydent ma racjonalne argumenty dotyczące bezpieczeństwa, z którymi można się zgadzać lub nie - zapewniał Tomasz Lipiński, radny PO. - Większość radnych się z nimi nie zgadza i ta poprawka będzie w piątek głosowana. Liczymy na wsparcie kolegów z innych klubów, by tę poprawkę przegłosować - dodał.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaproponowało jak nowe przejście mogłoby wyglądać. - Ze względu na liczne usłyszane kontrargumenty zdecydowaliśmy się przedstawić dość szczegółową koncepcję przebudowy przystanków (aby uniknąć odpowiedzi "tu za wysoko/ za nisko/ za wąsko/ niebezpiecznie, więc nie da się wyznaczyć przejścia"). Jest to TYLKO propozycja, może być ona w dowolny sposób zmodyfikowana (przesunięcia słupów trakcyjnych, itp.). Jej celem jest pokazanie, jak łatwo zaradzić "obiektywnym przeszkodom" wskazywanym przez urzędników - wyjaśniają członkowie stowarzyszenia.

O tym czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na stworzenie nowego przejścia dla pieszych przy ZCK dowiemy się prawdopodobnie w piątek.

AKTUALIZACJA:

Po południu radni przegłosowali poprawkę i zadecydowali o przeznaczeniu 500 tysięcy na budowę naziemnego przejścia dla pieszych - Potwierdzam, że poprawka została przyjęta. Za jej przyjęciem głosowali radni PO, PiS i SLD, a przeciwko byli radni klubu prezydenckiego - mówi Łukasz Mikuła, radny PO.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
52.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro