Reklama
Reklama

Święta: Solidarność apeluje, by w Wigilię markety zamknięto o 14.00

fot. Jacek Trubłajewicz - archiwum

Do Wigilii coraz mniej czasu, a co za tym idzie - coraz mniej czasu zostało na zrobienie świątecznych zakupów. Niektórzy pojawią się w marketach i centrach handlowych jeszcze w Wigilię. Solidarność apeluje, by sklepy wielkopowierzchniowe zostały zamknięte w tym dniu maksymalnie o 14.00.

Solidarność od kilku lat prowadzi akcję "Nie przehandluj pierwszej gwiazdki". - Na początku naszej drogi apelowaliśmy do klientów, by w Wigilię nie robili zakupów, a także to do marketów i centrów handlowych, by maksymalnie ograniczali czas pracy w tym dniu - mówi Jarosław Lange, przewodniczący Solidarności w Wielkopolsce. - Dziś ten apel kierujemy przede wszystkim do marketów i centrów handlowych, bo myślę, że świat się zmienia i klienci coraz bardziej racjonalnie podchodzą do zakupów w Wigilię - dodaje.

Mezoterapia mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Centrum Handlowe ETC Swarzędz Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl lub lub tel. 512 526 525 #peselniemaznaczenia #wonderlandpolska
REKLAMA


Jeszcze kilka lat temu część marketów oferowała możliwość zrobienia zakupów nawet przed godziną 18.00. - Początki były bardzo trudne, pracodawcy obawiali się, że wraz ze skróceniem godzin pracy zmniejszą się ich dochody. Zapowiadali też, że w przypadku krótszego czasu pracy być może trzeba będzie zwolnić pracowników. Ale to za nami. Coraz więcej marketów i centrów handlowych odpowiada na nasz apel i kończy sprzedaż w Wigilię właśnie o 14.00 - tłumaczy.

W tym roku m.in. sklepy Biedronka odpowiedziały na apel Solidarności. - Decyzja o skróceniu czasu pracy w Wigilię podjęta przez Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka, ma na celu umożliwienie pracownikom przygotowania i spędzenia tradycyjnego wieczoru wigilijnego - wyjaśnia biuro prasowe znanej sieci sklepów. - I właśnie o to chodzi. Robiąc zakupy w Wigilię w godzinach popołudniowych uniemożliwiamy pracownikom sklepu spędzanie świąt z rodziną. A przecież to są święta. Większość osób pracujących w sklepach musi jeszcze po pracy wrócić do domu i przygotować wieczerzę - zaznacza.

Od lat wiadomo, że w Wigilię handel w marketach zamiera już około godziny 13.00. Działalność sklepów po tej godzinie jest więc nieuzasadniona. - Na pewno nie można mówić o całkowitym zamykaniu marketów w Wigilię. To rozwiązanie zbyt radykalne, a do sprawy trzeba podejść rozsądnie. Koniec sprzedaży o godzinie 14.00 jest rozwiązaniem optymalnym - kończy Lange.

Sklepy Piotr i Paweł oraz Alma znajdujące się w centrach handlowych w Wigilie będą otwarte do 16.00. Centra handlowe jak Galeria Malta, Stary Browar czy Poznań Plaza będą zamykane o godzinie 15.00.

Zakupy robić można jeszcze przed 24 grudnia. W niedzielę część marketów i centrów handlowych dłużej obsługuje klientów. Wszystko po to, by kupić ostatnie prezenty i produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw. Już teraz ostrzegamy jednak, że kolejki do kas w sklepach były znacznie dłuższe niż zwykle.

Czy w Wigilię markety i centra handlowe powinny być otwarte krócej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
2.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro