Reklama
Reklama

Żywa flaga powstańcza powstała w Dopiewie

fot. Adam Mendrala
fot. Adam Mendrala

Pierwsza w historii żywa flaga powstańcza powstała dziś w podpoznańskim Dopiewie. Uczniowie okolicznych szkół pokazali, że o historii pamiętają i nie musi być ona nudna.

Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypada dopiero 27 grudnia, ale już dziś powstanie wspominali uczniowie z gminy Dopiewo, którzy utworzyli żywą powstańczą flagę oraz zorganizowali "Flash mob - powstańcza zbiórka" na Dworcu PKP Dopiewo. - Dzieci przyswajają wiedzę przez przeżycia, a dziś przeżywają jakby rzeczywiście byli powstańcami - twierdzi Zofia Dobrowolska, wójt gminy Dopiewo.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

W dzisiejszej uroczystości wzięło udział pięciuset uczniów, a współorganizatorem wydarzenia była Młodzieżowa Rada Gminy Dopiewo - W tym roku jest okrągła rocznica i chcieliśmy, żeby było oryginalniej i ciekawiej. Wiadomo, że jak są zwykłe lekcje to nie chcą słuchać, a takie urozmaicenie jest pozytywne - mówi Eliza Umińska z MRGD.

To w Dopiewie powstał jeden z większych oddziałów powstańców pod przywództwem pułkownika Andrzeja Kopy - To nasi powstańcy tworzyli trzon 68. Pułku Piechoty, znanego później z walk wrześniowych w 1939 roku - mówi historyk Eligiusz Tomkowiak.

Nauczyciele z gminy Dopiewo przywiązują dużą wagę do zajęć z historii regionu - Opiekujemy się naszymi grobami palędzkimi, współpracujemy z naszymi seniorami, którzy mogą nam opowiedzieć swoją historię - opowiada Elżbieta Zapłata - Szwedziak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowie.

Do historii na pewno przejdzie dzisiejsze wydarzenie, bo to pierwsza żywa flaga powstańcza, ale organizatorzy mają już kolejny cel - Chcemy dać taki sygnał, że my Wielkopolanie możemy spróbować, pobić na 11 listopada ten rekord rosyjski i pociągnąć taką flagę od Ronda Kaponiera aż na Stary Rynek w Poznaniu - mówi Tomasz Woźniak, koordynator "Powstańczej zbiórki".

Żeby pobić rekord rosyjski, musiałoby się zebrać dwadzieścia pięć tysięcy Wielkopolan. Organizatorzy chcieliby spróbować za pięć lat w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
44.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro