Reklama
Reklama

Skłot przy Starym Rynku: "powiesili" Pinocheta i Jaruzelskiego

fot. Społeczny_Komitet_Ładu_na_Nowym_Dworcu_PKP
fot. Społeczny_Komitet_Ładu_na_Nowym_Dworcu_PKP

Na budynku skłotu Od:zysk przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Paderewskiego, tuż przy Starym Rynku, anarchiści powiesili portrety Wojciecha Jaruzelskiego i Augusto Pinocheta z hasłem "Dwóch generałów te same zbrodnie".

W rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na budynku skłotu Od:zysk w pobliżu Starego Rynku anarchiści powiesili portrety Wojciecha Jaruzelskiego, a także Augusto Pinocheta. Obok portretów pojawiło się hasło "Dwóch generałów te same zbrodnie". Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku wprowadził w Polsce stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wówczas zaczęła sprawować władzę w kraju. W trakcie stanu wojennego zginęło ponad 100 osób. 10 tysięcy osób zostało internowanych. Augusto Pinochet to chilijski dyktator, przywódca junty wojskowej w Chile od 1973 roku i prezydent Chile w latach 1974-1990. W 1973 roku generał przeprowadził zamach stanu obalając demokratyczny rząd i zawiesił konstytucję. Według różnych doniesień brutalne represje opozycji podczas jego rządów doprowadziły do zabicia nawet ponad 3 tysięcy osób, torturowania około 30 tysięcy osób i internowania 80 tysięcy mieszkańców.

To kolejna tego typu akcja anarchistów. W lipcu na ścianach budynku "powieszono" poznańskie elity. Na umieszczonych tu plakatach pojawili się wiceprezydent miasta Mirosław Kruszyński - za zapaść infrastruktury komunikacyjnej, wojewoda Piotr Florek - za współpracę z mafią mieszkaniową, arcybiskup Stanisław Gądecki - za wyłudzanie własności komunalnej, rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak - za tuszowanie policyjnych wpadek oraz prezydent miasta Ryszard Grobelny - za sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czerwiec? W nocy raczej marzec. Jest ostrzeżenie IMGW!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
2.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro