Reklama
Reklama

Parowozy nie dotrą do Poznania: wstrzymują regularne kursy

Parada Parowozów w Wolsztynie | fot. Andrzej Trzmiel

W czwartek i piątek miłośnicy kolei ostatni raz będą mogli zobaczyć parowozy obsługujące ruch pasażerski na dworcu Poznań Główny. Wraz ze zmianą rozkładu jazdy pociągów od 15 grudnia kursowanie parowozów do Poznania zostanie wstrzymane.

Smutna informacja dla miłośników kolei. Od 15 grudnia do Poznania nie będą przyjeżdżać parowozy obsługujące trasę Wolsztyn-Poznań. Ostatni raz można je zobaczyć w czwartek i piątek na dworcu Poznań Główny. - Główną przyczyną zawieszenia kursowania parowozów na trasie Poznań - Wolsztyn jest kolejny etap remontu torowiska. Modernizowany będzie odcinek torów między Grodziskiem Wielkopolskim, a Wolsztynem i zostanie on całkowicie wyłączony z ruchu pociągów - tłumaczy Krzysztof Ryfa, dyrektor pionu finansowo-handlowego Kolei Wielkopolskich.

Oznacza to, że na trasie w zastępie za pociągi kursować będą autobusy. - Parowozy stacjonują w Wolsztynie i nie ma innej trasy, którą mogłyby dotrzeć do naszego miasta. Stąd konieczność wstrzymania kursów do Poznania. W zamian, od 15 grudnia, parowozy będą obsługiwać trasę Wolsztyn-Leszno - dodaje.

Obecnie, na trasie Wolsztyn-Poznań, parowozy kursują w dni robocze. Na nowej trasie będą jeździć każdego dnia z wyjątkiem np. 25 grudnia. - Nie wykluczamy powrotu parowozów do Poznania po zakończeniu remontu, ale będzie to zależeć od Urzędu Marszałkowskiego. Wówczas trasa na pewno nie będzie przeszkodą, bo będzie przejezdna - podkreśla Ryfa.

Parowozy mają swoich fanów na całym świecie. Ponieważ ich kursy na regularnych liniach są wyjątkową rzadkością często w trasę takim składem udają się obcokrajowcy. - Na pewno parowozy mają grupę zwolenników, ale myślę, że dla większości pasażerów nie odgrywa roli czy to skład z parowozem czy szynobus. Po prostu chcą jak najszybciej dojechać do celu. A parowóz mimo wszystko jedzie wolniej niż np. szynobus - kończy Ryfa.

Parowóz będzie można zobaczyć na dworcu Poznań Główny w czwartek o 15.30 (planowany przyjazd) oraz o 17.38 (planowany odjazd). Maszyna pojawi się u nas również w piątek - o 7.33 (przyjazd) i 9.06 (odjazd), a także o 15.30 (przyjazd) i 17.38 (odjazd). Piątkowy, popołudniowy przyjazd do Poznania będzie ostatnim.

Zobacz nagranie, na którym uwieczniono parowóz Piękna Helena:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro