Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Rewolucja na Poznaniu Głównym: montują ekrany elektroniczne

KaT
środa, 11.12.2013 r.
godz. 14.47
KaT | środa, 11.12.2013 r., godz. 14.47
Rewolucja na Poznaniu Głównym: montują ekrany elektroniczne
fot. Elżbieta Skowron

Dworzec Poznań Główny do końca roku ma przejść informacyjną metamorfozę. Na peronach oraz przy nich pojawi się łącznie blisko 90 nowoczesnych elektronicznych ekranów informujących o odjazdach przyjazdach pociągów. Cały system będzie kosztować 7,5 miliona złotych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Do końca grudnia na poznańskim dworcu głównym zajdzie informacyjna rewolucja. - Na peronach oraz w pobliżu dworca zamontowanych zostanie 88 elektronicznych ekranów - wyjaśnia Zbigniew Wolny z PKP PLK. - Zmiana nie polega jednak tylko na zamontowaniu ekranów, ale też unowocześnieniu całego systemu informacyjnego na dworcu. Koszt całej inwestycji to około 7,5 miliona złotych - dodaje.

Część ekranów już zamontowano na peronach. - To na przykład tablice umieszczone pod zadaszeniem peronów, z których dowiemy się czy pociąg odjeżdżający z tego peronu ma opóźnienie, a także dokąd ten pociąg jedzie - wymienia. Ale nie tylko takie ekrany pojawią się na peronach. - Staną tutaj również dwustronne ekrany, które będą wyświetlać informacje o rozkładzie jazdy wszystkich pociągów, a także infokioski, w których będzie można sprawdzić szczegóły wszystkich połączeń - tłumaczy.

Pasażerowie udający się na dworzec schodami z mostu Dworcowego także szybciej dowiedzą się, z którego peronu odjeżdża ich pociąg. - Na filarze przy schodach, na zewnątrz peronu pierwszego, pojawi się nowa tablica informująca o odjeździe najbliższych pociągów. Większa tablica znajdzie się na zewnętrznej ścianie nowego dworca od strony pl. Dworcowego. Nie trzeba więc będzie wchodzić do budynku dworca, by się dowiedzieć, z którego peronu odjeżdża pociąg - zaznacza.

To wciąż nie koniec. Nowe ekrany zobaczymy także w przejściu podziemnym między peronami. - Ekrany pojawią się przy wyjściach z tunelu na wszystkie perony, a także na ścianie na końcu tunelu przy peronie nr 3 oraz na ścianie przy wyjściu z trasy PST. Pasażerowie udający się z przystanku PeSTki na pociąg schodząc do tunelu od razu zobaczą tablicę z informacjami o odjazdach pociągów - wyjaśnia Wolny. Nowa tablica ma się pojawić także na Dworcu Zachodnim. Zostanie umieszczona nad wejściem do tunelu prowadzącego w kierunku peronów.

„Tablice”, które pojawiają się na peronach są uruchamiane sukcesywnie. Jeszcze przed rozpoczęciem montażu nowych ekranów przeprowadzono drobne prace remontowe na peronach 4-6 (wciąż czekają na gruntowny remont). - Na peronie czwartym pojawiły się na przykład nowe ławki. Wymieniono też nawierzchnię peronów. Oczywiście gdy perony będą gruntownie remontowane nowe ekrany będzie można zdemontować, a po remoncie ponownie je umieścić w swoich lokalizacjach - kończy.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama