Reklama
Reklama

MPK wycofało z eksploatacji ostatni tramwaj 102Na

fot. wiki
fot. wiki

Pod koniec listopada z poznańskich torów zniknął ostatni używany w ruchu liniowym tramwaj z rodziny 102N. MPK zapewnia jednak, że wagon będzie pojawiał się na liniach turystycznych.

Tramwaje tego typu były produkowane w latach siedemdziesiątych, a ich producentem był chorzowski Konstal. Ówcześnie był to bardzo nowoczesny tramwaj, którego zadaniem było zastąpienie archaicznych wagonów typu N. Produkcja różnych wersji tych tramwajów trwała osiem lat, a w tym czasie wyprodukowano około siedemset przegubowych pojazdów.

W ostatnich latach tramwaje tego typu zniknęły z krajobrazu polskich miast, a poznański tramwaj 102Na był ostatnim pojazdem tego typu, który jeździł w ruchu liniowym. Pod koniec listopada zapadła jednak decyzja o przekwalifikowaniu tramwaju na wagon historyczny. Przedstawiciele miejskiego przewoźnika twierdzą, że jego dalsza eksploatacja wymagała zbyt dużych nakładów finansowych - Dalsza eksploatacja byłaby zbyt kosztowna. Konieczne są zakupy oraz utrzymywanie części i podzespołów zamiennych - wyjaśnia na łamach portalu transportpubliczny.pl Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK.

Poznański wagon pozostanie jednak na stanie MPK i będzie obsługiwał linie turystyczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro