Reklama
Reklama

Premier w Poznaniu: w 2017 roku wszystkie dzieci znajdą miejsce w przedszkolu

O 10.00 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa rozpoczęło się Forum dla Rodziny - konferencja poruszająca temat polityki rodzinnej w Polsce. W jej otwarciu udział wziął Donald Tusk. Premier zapowiedział, że w 2017 roku dla wszystkich dzieci w Polsce w wieku przedszkolnym znajdzie się miejsce w przedszkolu.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, a także premier Donald Tusk wzięli udział w spotkaniu z cyklu Forum dla Rodziny, które odbywa się w poniedziałek w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Forum dla Rodziny to cykl spotkań odbywających się w różnych miastach, na których poruszane są kwestie związane z polityką rodzinną w naszym kraju. Donald Tusk pojawił się w WSNHiD około godziny 10.00 - wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu spotkania. W trakcie swojego wystąpienia premier zapowiedział, że w 2017 roku dla wszystkich maluchów w Polsce znajdzie się miejsce w przedszkolu. Tusk podkreślił, że w każdej polskiej gminie funkcjonuje dziś przynajmniej jedno przedszkole, a w przyszłości ma ich być więcej. Przyznał również, że jest zadowolony z wprowadzenia tzw. przedszkola za złotówkę. - Dostęp do możliwości edukacyjnych dzieci w Polsce był (do tej pory - przyp.red.) coraz bardziej zależny od możliwości finansowych rodziców - mówił.

Tusk odpowiadał również na pytania dziennikarzy o to jak zamierza zachęcać kobiety pracujące na umowę o dzieło do rodzenia dzieci. - Możemy podjąć decyzję zgodnie z oczekiwaniami niektórych np. związków zawodowych i oskładkujemy wszystkie formy zatrudnienia, ale w naszej ocenie będzie to ze stratą dla ludzi, którzy zdecydowali się na takie, a nie inne formy zatrudnienia - tłumaczył.

W programie całej konferencji znajdują się m.in. wykład Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz "Polityka rodzinna w dobie przemian demograficznych i kulturowych", dyskusja panelowa "Tato polski - czyli ojciec w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturowej", rozważania na temat dobrych praktyk w opiece nad małym dzieckiem, a także dyskusja "Przedszkola za złotówkę jako narzędzie zwiększające dostęp do edukacji i wyrównujące szanse edukacyjne dzieci".

"Forum dla Rodziny" w wersji ogólnopolskiej odbyło się w październiku i udział w nim wzięło około 300 zaproszonych gości. Obecnie odbywają się spotkania regionalne, które nawiązują do "roku rodziny" ustanowionego przez rząd. Forum ma zapewnić wymianę poglądów na temat działań podejmowanych w ramach polityki prorodzinnej i pozwolić na wypracowanie kolejnych rozwiązań wspierających rodzinę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro