Reklama
Reklama

Muzeum Broni Pancernej z nowym eksponatem - pancerną Toyotą

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

Do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu trafił nowy eksponat. To pancerna Toyota Land Cruiser, która należała do kolumny samochodów ostrzelanej w Iraku w 2007 roku. Podróżował nią ówczesny ambasador RP gen. Edward Pietrzyk.

To już czwarty opancerzony samochód w kolekcji Muzeum Broni Pancernej. Do tej pory można tu było oglądać pojazdy ZiŁ 111 D, Peugeot 604 TI i Volvo 760 GLE. Wszystkie, wraz z "nową" Toyotą Land Cruiser, służyły do bezpiecznego przewozu VIP-ów.

Opancerzona Toyota trafiła do MBP dzięki współpracy z Biurem Ochrony Rządu, za co pracownicy muzeum są BOR-owi bardzo wdzięczni. - Bardzo ciekawa jest historia tego pojazdu. Przekazana w ostatnich dniach Toyota Land Cruiser należała do kolumny pojazdów ostrzelanych w Iraku, w której przemieszczał się ówczesny ambasador RP gen. Edward Pietrzyk. W zamachu z 2007 roku zginął funkcjonariusz BOR, zniszczeniu uległy dwie inne Toyoty Land Cruiser, a nasz egzemplarz ślad ostrzału cały czas ma na tylnej szybie - zdradza Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.

Zobacz zdjęcia!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro