Reklama
Reklama

Stary Rynek: stelaż butelkowej choinki już stoi

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Na Starym Rynku pojawił się stelaż choinki, której budowa rozpocznie się w najbliższy piątek. W tym roku na Starym Rynku nie będzie żywego drzewka świątecznego. Zastąpi je choinka z 3000 plastikowych butelek. Będzie mieć ponad 8 metrów wysokości.

Już w Mikołajki, a więc w najbliższy piątek, rozpocznie się budowa wielkiej ekologicznej choinki na Starym Rynku. Stelaż drzewka już tu stanął. Choinka będzie mieć ponad 8 metrów wysokości i będzie się składać z 3000 plastikowych butelek. - Nie chcemy zmieniać świątecznych tradycji, ale zachęcić i pokazać, że święta można spędzić bardziej ekologicznie. EKOchoinka oraz warsztaty dEKOrowania prezentów przy użyciu surowców wtórnych są inspiracją, która zgodnie z zasadą 3R - Reduce, Reuse, Recycle pokazuje jak odpadom można nadać "drugie życie" - mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

To właśnie All for Planet nadzoruje powstawanie choinki, którą zaprojektowali designerzy - Piotr Wełniak i Anita Chudecka. Budowa wystartuje w piątek o godzinie 12.00 i potrwa do 14 grudnia. Każdy poznaniak będzie mógł włączyć się w budowę drzewka w godzinach 12.00 - 20.00. Również w piątek odbędzie się konkurs na EKOpoznaniaka. - Osoba, która w tym dniu przyniesie najwięcej zielonych, 1,5L, niezgniecionych i zakręconych butelek, rozświetli drzewko w towarzystwie Prezydenta Miasta Ryszarda Grobelnego podczas oficjalnej inauguracji - zapowiada All for Planet.

Ale w ramach akcji fundacji można nie tylko pomóc budować ekologiczną choinkę, ale też nauczyć się robić ekologiczne opakowania na prezenty. - Co roku w czasie świąt, na świecie wyrzucanych jest 4 mln ton toreb zakupowych i prezentowych, a wystarczy kilka minut, aby z pozoru niepotrzebne butelki, wytłaczanki po jajkach czy zużyte kubki po kawie, zamienić na designerskie i pomysłowe EKOopakowanie - dodaje. Warsztaty dekorowania prezentów odbywać się będą od 15 grudnia w godzinach 12.00-20.00 w kontenerach ustawionych przy butelkowej choince.

Zobacz zdjęcia stelaża oraz świątecznego jarmarku odbywającego się na Starym Rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro