Reklama
Reklama

Stare ZOO: wymieniają ogrodzenie, w przyszłym roku nowe inwestycje

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Mieszkańcy Jeżyc nie mają zbyt wielu opcji jeśli chodzi o spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Miejscem, do którego najczęściej chodzi się na spacery jest Stare ZOO. Właśnie trwa wymiana ogrodzenia ogrodu, a na przyszły rok zaplanowano kilka inwestycji - m.in. powiększenie placu zabaw i budowę zewnętrznej siłowni.

W Starym ZOO właśnie trwa wymiana ogrodzenia. Inwestycja jest przeprowadzana w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - Do wymiany łącznie jest około 400 metrów płotu. 3/4 prac już przeprowadzono. Cała wymiana ma się zakończyć w przyszłym roku - mówi Grażyna Pabijan, kierowniczka Starego ZOO. W budżecie znaleziono na to pieniądze, ale na więcej środków finansowych nie ma. - Niestety budżet z roku na rok jest coraz gorszy - wyjaśnia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Ale w przyszłym roku i tak w Starym ZOO zajdą pewne zmiany. - Z grantu miejskiego w wysokości około 240 tysięcy złotych ma zostać powiększony plac zabaw, a także ma powstać siłownia zewnętrzna. Wpisano tutaj również renowację budynków, ale to wszystko musimy jeszcze uzgodnić z osiedlowymi radnymi, którzy o grant występowali. Za kwotę 240 tysięcy złotych trudno bowiem przeprowadzić te wszystkie inwestycje - dodaje Pabijan.

Barbara Rapp z Rady Osiedla Jeżyce wyjaśnia, że grant pozwoli na poprawienie choćby zewnętrznego wyglądu budynków. - W tej chwili od ścian odchodzi farba. Chcemy, by chociaż je wymalowano - mówi. - Na placu zabaw mają się natomiast pojawić kolejne urządzenia. Liczymy również na większą liczbę zwierząt i zieleń, która zastąpi zaniedbane fragmenty terenu - dodaje.

Planowane nowości w ogrodzie zoologicznym to dobra informacja dla mieszkańców. Ci jednak skarżą się, że Stare ZOO jest otwarte tylko do godziny 16.00. - Zawsze tak było, że w miesiącach jesiennych i zimowych ogród zoologiczny był otwarty do godziny 16.00 i nie rozumiem skąd ten zarzut. Na terenie ZOO w grudniu o 16.00 jest przecież ciemno, chodzi o bezpieczeństwo zarówno zwierząt jak i osób odwiedzających ogród - zaznacza. - Wiosną i latem bramy są otwarte dłużej - zapewnia.

Nowa siłownia czy odświeżony plac zabaw mogą być tylko częścią zmian na terenie Starego ZOO. - Chciałabym aby w przyszłorocznym budżecie miasta znalazły się fundusze na remont lwiarni - mówi Katarzyna Kretkowska, radna SLD. - Ten budynek jest ciekawy architektonicznie, a odpadają od niego rynny. Istnieje ryzyko, że na ścianach zacznie się pojawiać grzyb - wyjaśnia. - Dodatkowo zaproponowałam, by do Starego ZOO przenieść część zwierząt z Nowego ZOO. Nie mówię o egzotycznych zwierzętach, ale choćby o bocianach czy pawiach, gęsiach. Mogłyby się tu pojawić sarny czy daniele. Obecnie zwierząt jest coraz mniej.

Kolejnym pomysłem jest zagospodarowanie ptaszarni. - Okazuje się, że jest szansa na otrzymanie egzotycznych papug z Ogrodu Zoologicznego w Wiedniu. Mogłyby zamieszkać na terenie ptaszarni, gdzie miałyby sporo miejsca do swobodnego lotu. Ciekawostką jest to, że to ptaki potrafiące mówić, dzięki czemu mogą być wykorzystywane podczas zajęć z dziećmi mającymi problem z mówieniem - zaznacza.

Grażyna Pabijan przyznaje, że niestety utrzymywanie większej liczby zwierząt w Starym ZOO za dużo kosztuje. - Chodzi nie o środki na wyremontowanie obiektu, ale bieżące ich utrzymanie, a także o utrzymanie zwierząt. Wejście do Starego ZOO jest bezpłatne, a utrzymanie kosztuje - kończy.

Więcej o Starym ZOO w dzisiejszej Otwartej Antenie w Telewizji WTK. Program rozpocznie się o godzinie 20.35.

Jak Twoim zdaniem powinno się zmienić Stare ZOO, żeby przyciągać więcej zwiedzających?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro