Reklama

Poznań City Center: od wtorku płatne toalety

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

We wtorek, 3 grudnia, w Poznań City Center na terenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zaczną obowiązywać opłaty za toalety. Za skorzystanie z łazienki podczas zakupów trzeba będzie zapłacić 2 złote. Bilet potwierdzający wniesienie opłaty będzie równocześnie rabatem w wybranych sklepach.

W październiku, jeszcze przed otwarciem nowej części Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, pojawiła się informacja o wprowadzeniu płatnych toalet na terenie galerii handlowej Poznań City Center. Poznaniakom pomysł się nie spodobał, o czym informowali nas czytelnicy. Na profilu Facebook powstał nawet profil "Nie płacę za Toalety", który polubiło 250 osób.

Galerię otwarto 25 października i przez ponad miesiąc korzystanie z toalet było tu bezpłatne. Zmieni się to we wtorek, 3 grudnia. - 3 grudnia rozpocznie działanie system pobierania opłat za korzystanie z toalet w Poznań City Center. Standardowa opłata wyniesie 2 złote, a wydrukowany bilet będzie uprawniał do odebrania równoważnego rabatu przy zakupach w wybranych sklepach - wyjaśnia Aleksandra Żuraw-Miłkowska z Poznań City Center.

Nie wiadomo jeszcze ile sklepów oraz punktów usługowych włączy się w akcję z rabatami. Z naszych informacji wynika, że rozmowy operatora systemu pobierania opłat za toalety z najemcami centrum handlowego wciąż trwają. Docelowo klienci będą mogli skorzystać z rabatów w lokalach reprezentujących pełny przekrój branż. Lista sklepów biorących udział w akcji ma się pojawić jeszcze w poniedziałek, a najpóźniej we wtorek TUTAJ.

Część klientów nie będzie musiała płacić za toalety. - Do nieodpłatnego korzystania z toalety będą uprawnione dzieci o wzroście do ok. 140 cm, które nie sięgają do otworu na monety oraz osoby niepełnosprawne. Aby skorzystać z toalety przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych należy zadzwonić dzwonkiem wzywającym obsługę - tłumaczy Żuraw-Miłkowska. Nieodpłatne będzie również korzystanie z pomieszczeń dla rodziców z dziećmi, w których można przewinąć niemowlę.

- Decyzja o uruchomieniu odpłatności za WC w Poznań City Center podyktowana jest głównie dbałością o zapewnienie naszym klientom komfortu korzystania z czystej i bezpiecznej toalety. Bliskość dworców PKP i PKS, na których obowiązują opłaty za korzystanie z toalet, rodzi ryzyko zwiększonej eksploatacji znajdujących się w pobliżu nieodpłatnych sanitariatów. Dla klientów oznaczałoby to dłuższe kolejki i obniżony standard higieny. Symboliczna opłata, którą ponadto można niejako "odzyskać" podczas zakupów niweluje te niedogodności - komentuje Andrzej Seliga, dyrektor zarządzający TriGranit Management Polska.

Wcześniej tłumaczono, że bezpłatne toalety mogą stać się miejskim szaletem przez osoby bezdomne, które często pojawiają się w okolicach dworców. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro