Reklama
Reklama

Półwiejska: wmurują kamień węgielny pod biurowiec, mieszkania już budują

Półwiejska_2
Półwiejska_2

W piątek odbędzie się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Półwiejskiej_2 - biurowca z lokalami handlowymi i usługowymi, który stanie w pobliżu Starego Marycha. Tymczasem coraz bardziej zaawansowane prace trwają przy skrzyżowaniu Półwiejskiej i Królowej Jadwigi, gdzie trwa budowa Półwiejskiej 47 - obiektu ze sklepami i mieszkaniami.

Pod koniec lipca na działce przy skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi rozpoczęły się prace związane z porządkowaniem terenu pod budowę obiektu Półwiejska 47. Usunięto stąd szpecące okolicę budki, zamontowano ogrodzenie. Pod koniec sierpnia na ulicy Półwiejskiej wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Wydzielono część jezdni dla pieszych.

We wrześniu ruszyły tu prace budowlane. - Dobiega końca ostatni etap wycinania płyty żelbetowej - wyjaśnia inwestor, Inwestycje Wielkopolski. Betonowa płyta to pozostałość po istniejącej w tym miejscu przed wojną kamienicy. - Do końca listopada planujemy wywieźć ostatni kawałek płyty z terenu budowy - dodaje. Co ciekawe, ze względu na mieszkających w sąsiedztwie powstającego budynku ludzi nie zdecydowano się kruszenie betonu z płyty na miejscu. Powodowałoby to zbyt duży hałas. Płyta jest więc cięta na kawałki piłami i usuwana przy użyciu dźwigu. - Poza tym kontynuujemy wytrwale inne prace, w tym stawianie ścian szczelnych - kończy.

Na terenie przy skrzyżowaniu Półwiejskiej i Królowej Jadwigi stanie 7-kondygnacyjny obiekt z lokalami handlowymi wyposażonymi w przeszklone witryny (parter oraz pierwsze piętro), a także z 29 apartamentami (wyższe piętra). Elewacja będzie kompozycją "przesuniętych względem siebie otworów okiennych, wkomponowanych w masywną bryłę budynku". Do jej wykonania mają zostać użyte wyłącznie materiały najwyższej jakości.

Ulica Półwiejska nie zmienia się tylko w okolicy skrzyżowania z Królowej Jadwigi. W piątek wmurowany zostanie kamień węgielny na budowie Półwiejskiej_2 w pobliżu Starego Marycha. 16 września decyzja o pozwoleniu na budowę otrzymana przez inwestora w lipcu bieżącego roku stała się ostateczna. Tym samym inwestycja weszła w fazę realizacji. Z sąsiedztwa działki, na której prowadzona jest budowa zniknęły budki handlowe. W październiku inwestor, spółka Deptak projekt P2, podpisał umowę z generalnym wykonawcą prac. To Eiffage Polska Budownictwo. Prace już tu trwają.

Półwiejska_2 ma być obiektem biurowo-handlowo-usługowym. Mają się tu znaleźć restauracje, sklepy, biura oraz parking. Łącznie to 6500 metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej typu high street retail (dostęp do dwupoziomowych lokali prosto z ulicy Półwiejskiej, a nie z wnętrza obiektu) oraz 2500 m2 powierzchni biurowej klasy A. Na parkingu zmieści się 89 pojazdów. Początkowo planowano, że obiekt będzie wyższy o jedną kondygnację, ale ostatecznie, na prośby mieszkańców, zrezygnowano z ostatniego piętra. Obiekt ma być gotowy w 2015 roku.

- Cieszę się, że na ulicy Półwiejskiej następują takie zmiany - mówi Paweł Sztando, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Szczególnie w przypadku Półwiejskiej_2 jest się z czego cieszyć, gdyż ten teren od lat był zaniedbany, a dodatkowo płot go otaczający szpecił okolicę - tłumaczy. - Inwestycja mogła się rozpocząć wcześniej, ale inwestor wziął pod uwagę opinię mieszkańców, którzy chcieli obniżenia planowanego budynku. Przyznam szczerze, że wyższy obiekt na pewno lepiej by się tutaj komponował, ale zdanie mieszkańców jest ważne i tym bardziej cieszy, że zostało wysłuchane - zaznacza.

Półwiejska 47 zdaniem Sztando domknie natomiast wjazd na Półwiejską od strony Królowej Jadwigi. - Dodatkowo pojawia się opcja na poszerzenie chodnika przy powstającym budynku. Cały czas rozważana jest bowiem opcja likwidacji jednego z pasów ruchu na drodze - dodaje. Czy nowe budynki zachęcą poznaniaków do odwiedzania ulicy częściej niż obecnie? - Kwestia handlowa schodzi raczej na drugi plan. Na Półwiejskiej nie ma problemów z handlem, wciąż pojawia się tu wielu poznaniaków - kończy.

- Inwestycje przy Półwiejskiej zwiastują zmiany w śródmieściu. Miejsc, które nadają się do podobnego zagospodarowania jest znacznie więcej - mówi Mariusz Wiśniewski, szef Komisji Rewitalizacji Rady Miasta. - Nowe obiekty będą też pełnić funkcję stymulującą dla ulicy Półwiejskiej. Tym bardziej, że Półwiejska_2 ma być domem towarowym i to nietypowym jak na Poznań, bo z wejściem do każdego sklepu od zewnątrz. To przeciwieństwo do galerii handlowych, które wsysają mieszkańców do środka - dodaje.

Wiśniewski, podobnie jak Sztando, jest zdania, że budynek Półwiejskiej_2 stracił na obniżeniu go. - Gdyby był wyższy, na pewno lepiej domykałby całą pierzeję budynków. A co gdyby ktoś wymyślił, by wybudować tu kościół. Przecież kiedyś tutaj istniał. Na pewno byłby wyższy, niż budowany obecnie obiekt - zaznacza. - Analizując plusy i minusy inwestycja na pewno wychodzi na plus. Ten teren od lat czekał na inwestora - kończy.

Czy poznaniacy powinni decydować o wyglądzie budynków w centrum?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
15.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro