Reklama
Reklama

Na ratajskich osiedlach sadzą zieleń. Za wycinkę na Franowie

W czwartek informowaliśmy o nasadzeniach zieleni na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju rekompensujących wycinkę drzew na terenie, na którym obecnie znajdują się trasa i zajezdnia Franowo MPK. Nie tylko na PST sadzone są nowe drzewa w zamian za te wycięte. Nowe rośliny pojawiają się także na ratajskich osiedlach.

TUTAJ piszemy o zasadzeniu tysięcy krzewów i kilkuset drzew wzdłuż trasy PST. Rośliny są sadzone na zlecenie MPK w zamian za wycinkę, której dokonano na Franowie przed wybudowaniem tu zajezdni tramwajowej.

Ale nie tylko trasa PST się zazieleni. Nowe drzewa i krzewy pojawiają się na trzech ratajskich osiedlach. - Kiedy w 2010 roku MPK Poznań przymierzało się do budowy trasy na Franowo oraz zajezdni tramwajowej pojawił się problem usunięcia drzew znajdujących się w miejscu przyszłej inwestycji - wyjaśnia Iwona Ossowska ze spółdzielni Osiedle Młodych. - Do wycinki zakwalifikowano w sumie około 1500 drzew i ponad 6000 krzewów. Zgodnie z aktualnymi przepisami wycięte drzewa i krzewy muszą zostać zastąpione nasadzeniami, które uzupełnią ubytek przyrodniczy - dodaje.

MPK zwróciło się z prośbą do Adama Pawlika, ówczesnego przewodniczącego RO Zielone Rataje o pomoc. W wyniku współpracy udało się uzyskać niezbędne zgody do tego, by nasadzać nie tylko drzewa (jak to jest przeważnie praktykowane), ale również krzewy. - Udało się też znaleźć miejsce na ratajskich osiedlach: Powstań Narodowych, Jagiellońskim i Oświecenia. Koncepcja opierała się na tym, aby nie obsadzać zielenią kolejnych ulic, lecz wzbogacić "wnętrza" osiedli tak, aby cieszyły oko mieszkańców bezpośrednio z okien ich domów - tłumaczy.

W sumie na terenie trzech osiedli pojawiło się 210 drzew - głównie żywotników zachodnich. W mniejszym zakresie nasadzono tu również świerki serbskie, dęby kolumnowe i klony kuliste. Krzewy, których na trzech osiedlach łącznie zaplanowano 10 tysięcy, wciąż są sadzone. Wśród krzewów dominuje tawuła japońska. Na terenie zieleńca na os. Powstań Narodowych pojawiło się również aż 600 róż okrywowych.

- Ukończenie nasadzeń krzewów planuje się do 15 grudnia. MPK wykonywać będzie roczną pielęgnację gwarancyjną - kończy Ossowska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
26.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro