Reklama
Reklama

Przyszłość starego dworca PKP: będą budynki hotelowo-biurowe?

Dworzec PKP w dniu zamknięcia - 25 października | fot. Elżbieta Skowron
Dworzec PKP w dniu zamknięcia - 25 października | fot. Elżbieta Skowron

Wciąż ważą się losy starego budynku poznańskiego dworca PKP. Jak udało nam się ustalić, rozstrzygnięto już konkurs na wybór koncepcji zagospodarowania terenu, na którym obecnie znajduje się dworzec.

Już w kwietniu pisaliśmy o konkursie ogłoszonym przez TriGranit na koncepcję zagospodarowania terenu, na którym obecnie znajduje się dworzec PKP. - Zorganizowaliśmy konkurs na opracowanie koncepcyjne obiektów, jakie miałyby powstać w miejscu starego dworca - wyjaśniał wówczas Zbigniew Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju TriGranit. Planowano, że nowe budynki miałyby pełnić funkcje biurowo-hotelowe. - Nie można zagwarantować, że popyt na powierzchnię biurową będzie tak duży, że cała ta powierzchnia będzie wynajęta. Być może trzeba będzie to rozłożyć w latach. Jeszcze czekają nas długie negocjacje z naszym potencjalnie starym-nowym partnerem, a więc PKP - dodał.

Jak udało nam się ustalić, konkurs na najlepszą koncepcję zagospodarowania terenu został już rozstrzygnięty. - Wybraliśmy najlepszą koncepcję, ale czy zostanie ona zrealizowana trudno w tej chwili powiedzieć. Obecnie nie prezentujemy założeń projektu - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit. - Cały czas trwają rozmowy. Przedstawiliśmy koncepcję PKP, spodobała się, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje - zapewnia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncepcja zakłada budowę w miejscu dworca kilku obiektów o funkcji biurowej i hotelowej. Wariantów ma być jednak kilka. Dyrektor PKP Nieruchomości w październiku deklarował, że rozważane jest odtworzenie starej fasady budynku dworca. - Była wykonana z muru pruskiego - mówił Jarosław Bator.

Obecnie PKP nie uchyla rąbka tajemnicy. - Zgodnie z umową zawartą z dotychczasowym inwestorem (firmą TriGranit) ma on pierwszeństwo w złożeniu oferty. Obecnie analizujemy czy przedstawiona przez niego propozycja jest korzystna dla PKP S.A. i spełnia wszystkie zamierzone warunki. Rozpoczynamy również analizę stanu technicznego zabytkowych elementów dworca - tłumaczy Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP. - Konkretne decyzje w kwestii przyszłości starego dworca w Poznaniu mogą zapaść najwcześniej w przyszłym roku - dodaje.

Tymczasem wiosną przyszłego roku ma ruszyć budowa kładki łączącej Zintegrowane Centrum Komunikacyjne i perony 4-6. - Liczymy na to, że w momencie rozpoczęcia prac nad kładką koncepcja dla starego budynku dworca PKP będzie już znana - mówi Przemysław Terlecki z TriGranit. Wciąż rozważane są różne opcje lokalizacji kładki - czy ma być umiejscowiona przy ścianie frontowej starego budynku dworca, czy może ma pozostać "niezależnym bytem" i unosić się nad placem Dworcowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro