Reklama
Reklama

Jest nadzieja dla chorych na czerniaka

Dziesięć milionów złotych na szczepionkę i badania przekazało do Poznania Narodowe Centrum Badania i Rozwoju. Przyznana dotacja wystarczy na pięcioletnie leczenie pacjentów Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Profesor Andrzej Mackiewicz zajmuje się walką z czerniakiem od połowy lat dziewięćdziesiątych, a jednym z jego sukcesów jest opracowanie szczepionki, która pomaga w walce z chorobą. Choć sam profesor przyznaje, że leku w stu procentach skutecznego nie ma - Musimy podawać dawki przypominające, a te dawki przypominające muszą być podawane do końca życia, bo jeśli przestaniemy to robić, to pacjenci doświadczą nawrotu choroby - wyjaśnia Andrzej Mackiewicz.

Mimo wysokiej skuteczności szczepionki zabrakło funduszy na kontynuowanie badań. Cześć pacjentów wycofała się z leczenia, reszta sama finansowała swoją terapie. Teraz z pomocą przychodzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - Jest na pewno zielone światło i uważam, że sytuacja się poprawi - mówi Mirosława Skitek, reprezentująca Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka.

Przyznana dotacja pozwoli na wyprodukowanie szczepionek i dalsze badania. Wciąż jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądał ten podział i ile osób będzie mogło skorzystać z programu leczenia szczepionką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
19.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro