Reklama

Młodzież coraz wcześniej sięga po alkohol

fot. Pneumantic / sxc.hu
fot. Pneumantic / sxc.hu

Inicjacja alkoholowa w Polsce odbywa się coraz wcześniej. Z badań wynika, że nawet 40% 15-latków spożywa alkohol osiągając stan upojenia. - W ostatnim czasie na nasz oddział trafili 16-latkowie z blisko 2 promilami alkoholu we krwi - wyjaśnia toksykolog.

Kiedy dzieci pierwszy raz spożywają alkohol? Choć niektórym trudno będzie w to uwierzyć - w naszym kraju wiek inicjacji alkoholowej to już 11 lat. Większość gimnazjalistów ma już swoje pierwsze piwo za sobą, a wielu uczniów w wieku 13-15 lat przyznaje, że pije alkohol często.

- Nie można stwierdzić, że obecność nieletnich po wypiciu sporej dawki alkoholu na naszym oddziale w ostatnim czasie radykalnie wzrosła - mówi Eryk Matuszkiewicz z oddziału toksykologii szpitala Raszei. - Ale ten problem jest i jest to niepokojące - dodaje. - W ostatnim czasie na oddział trafiło dwóch 16-latków. Mieli w organizmie po blisko 2 promile alkoholu.

Ile trzeba wypić, by trafić do szpitala? - To zależy od organizmu. U każdego jest inaczej. Do nas trafiają osoby, którym mówiąc kolokwialnie urywa się film. Mają więc zaburzenia świadomości. Przeważnie 24 godziny wystarczą, by opuścić oddział - zaznacza. - Oczywiście niepokojące jest to, że młodzi ludzie sięgają po alkohol. Nie mają świadomości, że grozi przez to nie tylko kac, ale też uzależnienie - kończy.

Według Sebastiana Deca, dyrektora Zakładu Poprawczego w Poznaniu, dziś większym problemem są dopalacze. - Trafia do nas młodzież z problemem alkoholowym, ale jest takich przypadków tyle samo ile w latach ubiegłych lub wręcz odrobinę mniej. Gorzej jest natomiast z dopalaczami - tłumaczy. - Na terenie zakładu nie ma mowy o spożywaniu alkoholu. Sporadyczne przypadki zdarzają się, gdy podopieczny wyjedzie na wakacje czy weekend - dodaje. - Podczas pobytu w zakładzie stawiamy na profilaktykę.

Jak podkreślają specjaliści - spożywanie alkoholu przez młodzież i dzieci ma kolosalny wpływ na ich rozwój. To właśnie w najmłodszych latach rozwijają się nasze narządy, dojrzewają funkcje emocjonalne i intelektualne. Psychologowie zdradzają, że poza problemami ze spożywaniem alkoholu młodzież ma w ostatnich latach coraz większe problemy z uzależnieniem od komputera i internetu oraz z dopalaczami. - Najwięcej przypadków dotyczy zaburzeń zachowania i niedostosowania społecznego. Młodzi ludzie są agresywni, nie potrafią dojść do porozumienia z rówieśnikami. Główna przyczyna to problemy z funkcjonowaniem rodziny - wyjaśnia Ewa Kubot z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 6.

Czy da się wychować dziecko tak, żeby unikało alkoholu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieczór, noc i poranek z niebezpieczną pogodą. W kilkunastu powiatach
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
82.90 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro