Reklama

Poznań: windy pod specjalnym nadzorem

fot. PMW
fot. PMW

Nowoczesne windy na poznańskich osiedlach montowane są sukcesywnie. Niektóre osiedla jeszcze nie mają ich wcale, na innych takich dźwigów jest już kilka. Około 15% z nich wewnątrz kabin posiada specjalny monitoring. Pomysł się opłaca - mniej kosztują naprawy dewastacji.

Na poznańskim osiedlu Bolesława Chrobrego jeździ między piętrami kilka nowych dźwigów z zasuwanymi drzwiami. - Nie są wyposażone w kamery, ale zdarzają się dewastacje - przyznaje Janusz Jachowski z działu technicznego.

Inaczej jest na osiedlu Zwycięstwa. - Kamera w windzie połączona jest z systemem lokalnego monitoringu - informuje Jolanta Jazic, kierownik osiedla Zwycięstwa. Podkreśla, że w żadnym przypadku nie chodzi o "podglądanie" lokatorów, ale o bezpieczeństwo. W razie awarii można od razu skuteczniej pomóc, widząc, jaka jest sytuacja. Kamery powodują też, że windy nie są dewastowane tak, jak te bez monitoringu. - Ale lokatorzy też szanują to, co nowe i estetyczne - podkreśla J. Jazic.

A koszt wymiany windy jest niebagatelny - kilkaset tysięcy złotych. To nie tylko nowa kabina i drzwi, ale też poszerzenie szybu. Nie każde osiedle zdecydowało się na razie na taki wydatek. Ani jednej nowej windy nie ma jeszcze na osiedlu Pod Lipami. Takie inwestycje planowane są dopiero w przyszłym roku - wówczas na tym osiedlu pojawią się 4 nowoczesne dźwigi.

Spółdzielnia Usług Antenowych i Dźwigowych fachowo naprawia windy, tych nowych jest Poznaniu ok. 200. Monitorowanych jest 15 procent z nich. Kamera zdecydowanie odstrasza od niszczenia, wandale boją się przyłapania na gorącym uczynku. - Kiedy były atrapy kamer, to natychmiast były niszczone, atrapy się nie sprawdzają - przyznaje pracownik SUAiD.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro