Reklama

PKS pachnie nowością, ale ma niedociągnięcia

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Poniedziałek to pierwszy dzień roboczy funkcjonowania nowego dworca PKS w Poznaniu. I choć większość pasażerów chwali obiekt za nowoczesność oraz czystość, są i głosy negatywne. Co nie podoba się mieszkańcom? Przede wszystkim lokalizacja części stanowisk pod chmurką oraz kwestia oznakowania.

W nocy z piątku na sobotę dworzec PKS przeniósł się ze starej lokalizacji przy skrzyżowaniu Matyi i Wierzbięcic do nowego budynku - Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Pierwszy autobus odjechał po północy w sobotę i miał 20 minutowe opóźnienie. - Nie było żadnej informacji o opóźnieniu, ani o tym jak jest duże - wyjaśniały pasażerki oczekujące na autobus.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


PKS zapewnia, że to jednorazowy przypadek. - Był to pierwszy autobus odjeżdżający z nowego dworca i rzeczywiście informacja o opóźnieniu się nie pojawiła. Zapewniamy, że teraz takie informacje już się pojawiają - mówi Dorota Duda-Mosielska, rzeczniczka PKS Poznań.

Ale uwag pasażerów jest więcej. Te najczęściej występujące? - Brak dachu nad fragmentem niektórych stanowisk, przez co pasażerowie będą moknąć podczas deszczu wchodząc do autobusu - mówi Arkadiusz Borkowski ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. - Na starym dworcu daszek był krótki, ale przynajmniej był w odpowiednim miejscu. Kolejna sprawa to oznakowanie, którego my nie powinniśmy się uczyć. Pasażer przebywający na dworcu pierwszy raz powinien się na nim doskonale orientować - dodaje.

Pasażerowie podkreślają także stosunkowo mały hol i brak w nim kantoru. Według mieszkańców problematyczny jest też dojazd samochodem do dworca PKS. Prezydent Ryszard Grobelny odwiedzając dworzec PKS zwrócił natomiast uwagę na inną sprawę. - Brakuje informacji o odjeżdżających pociągach. Jeżeli system ma być zintegrowany to powinny być tutaj informacje o tym co się dzieje na dworcu kolejowym - dodaje.

Duda-Mosialska z PKS Poznań wyjaśnia, że dworzec to żywy organizm i pewne sprawy wychodzą dopiero w "praniu". - Jeśli chodzi o dach nad stanowiskami to nie jest to nasza wina. Nie mieliśmy wglądu w dokumentację projektową. Owszem pytano nas o to w jaki sposób wykończyć dworzec, ale nie jak go konstruować - tłumaczy. - Kwestia oznakowania jest przez nas analizowana. Już poprawiliśmy oznakowanie stanowisk. Pojawiła się także duża tablica kierująca pasażerów w stronę dworca PKP. Kantor nie pojawił się w holu dworca, gdyż jeden już jest w galerii handlowej. Jeśli jednak rzeczywiście okaże się, że jest to spory problem dla pasażerów, być może podejmiemy rozmowy z TriGranitem, by jednak otworzyć u nas kantor - zaznacza.

Otwarta jest także sprawa elektronicznych tablic informujących o odjazdach pociągów. - Myślę, że współpraca z PKP będzie obecnie ścisła. W końcu znajdujemy się w jednym budynku i chcemy dla pasażerów jak najlepiej. Będziemy rozmawiać o tych tablicach. Do tego czasu pasażerowie chcący przesiąść się na pociąg, którzy nie wiedzą z którego peronu odjeżdża ich skład mogą zapytać o to w naszym centrum informacji pasażerskiej. Nie ograniczamy się w nim wyłącznie do informowania o naszych połączeniach - zapewnia.

Borkowski z IdP zaznacza, że dworzec ma też swoje plusy. - Jest to na pewno fakt, że PKS i PKP są obecnie dużo bliżej siebie, co jest ułatwieniem dla pasażerów. Nie jestem jednak fanem tego, że przejście między dworcami odbywa się przez galerię handlową - kończy. Pasażerowie chwalą budynek za nowoczesność i czystość. - Pachnie nowością - mówi pasażer korzystający z nowego dworca. - Nie ma nawet co porównywać - wtóruje pasażerka. - Jak na Poznań to stary dworzec PKS był po prostu ohydny - dodaje. A Wy korzystaliście już z nowego dworca PKS? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie!

Jak oceniasz dworzec PKS w nowym miejscu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
27.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro