Reklama
Reklama

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z najlepszą konstrukcją stalową roku

fot. TriGranit
fot. TriGranit

Kolejne wyróżnienie dla Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Tym razem doceniono konstrukcję stalową obiektu. Uznano ją za najlepszą w 2013 roku.

Już we wrześniu informowaliśmy, że Zintegrowane Centrum Komunikacyjne otrzymało dwa wyróżnienia w konkursie European Property Awards. Obiekt nagrodzono pięcioma gwiazdkami w kategorii Najlepszy Obiekt Wielofunkcyjny w Polsce oraz wyróżniono go w kategorii Najlepszego Obiektu Handlowo-Usługowego w kraju. W sierpniu nowy Poznań Główny uznano natomiast za najładniejszy dworzec kolejowy w Polsce. Tak zadecydowali czytelnicy portalu infoArchitekta.pl.

ZCK właśnie otrzymało kolejne wyróżnienie. - Podczas dorocznej gali Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych wręczono nagrodę za najlepszą konstrukcję stalową roku 2013. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu zrealizowanego przez firmę Zeman HDF ze Świętochłowic - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit.

Według członków PIKS konstrukcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego uwzględnia wysokie wymagania architektoniczne i estetyczne. - Oddając głos na poznański budynek doceniono również poziom trudności realizacji projektu i specyficzne warunki wykonywania prac realizowanych w okresie zimowym na terenie jednego z największych działających dworców kolejowych w Polsce - dodaje.

Konstrukcja stalowa użyta podczas budowy ZCK to z jednej strony ażurowa konstrukcja szklanego dachu, a z drugiej - konstrukcja wsporcza składająca się z kratownic o rozpiętości 37 metrów i i masie do 120 ton każda. To dzięki kratownicom udało się wybudować parking wielopoziomowy nad istniejącymi peronami i torami kolejowymi. Firma Zeman wykonywała charakterystyczną konstrukcję stalową "chlebaka" i kratownice na parkingu nad torami. Efektowne świetliki w całym PCC to dzieło firmy Konstrukcje Stalowe Hyżyk, a ich konstrukcję projektowała firma PIM Projekt.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro