Reklama
Reklama

Poznańscy studenci organizują zajęcia dla uczniów

Szkoła Podstawowa im. Jana i Tytusa Działyńskich w Plewiskach | fot. AMUL
Szkoła Podstawowa im. Jana i Tytusa Działyńskich w Plewiskach | fot. AMUL

Aktywny Mały Uniwersytet Latający to inicjatywa pracowników i studentów Instytutu Psychologii poznańskiego uniwersytetu. W ramach akcji studenci organizują zajęcia i warsztaty dla uczniów z niewielkich wiejskich i małomiasteczkowych szkół.

Początkowo projekt miał mieć charakter jednorazowy, a jego pomysłodawcami byli pedagodzy ze Szkoły Podstawowej w Plewiskach - Kadra wyszła z propozycją zrealizowania przez studentów zajęć dla dzieci z okazji Święta Edukacji Narodowej. Po kilku spotkaniach pracowników, studentów i doktorantów Instytutu Psychologii UAM doszliśmy do wniosku, że warto, by inne dzieci ze szkół w małych miejscowościach i wsiach miały możliwość tego doświadczyć - opowiada Aleksandra Ratajczyk z Instytutu Psychologii i dodaje, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem samych studentów - Jest to przecież świetna forma praktyki.

Scenariusze zajęć przygotowali studenci kognitywistyki, psychologii, a także zaproszeni do projektu studenci biologii. Prowadzone zajęcia dotyczą takich dziedzin jak chemia, fizyka, biologia, a część z nich ma również charakter warsztatowy - Uczniowie klas VI, stojący u progu pierwszego ważnego egzaminu, mieli okazję poznać i sprawdzić w praktyce proste i skuteczne mnemotechniki w ramach warsztatów rozwijających możliwości pamięciowe - mówi prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska, opiekunka projektu.

Ważną częścią projektu są też zajęcia dla dorosłych realizowane pod nazwą Akademia (dla) dorosłych, które skierowane są do nauczycieli i rodziców - Zajęcia przygotowane dla rodziców i dziadków dotyczą rozwoju człowieka w cyklu życia, radzenia sobie w trudnych wychowawczo sytuacjach oraz zapewniania dzieciom odpowiedniej pomocy w nauce - dodaje Brzezińska.

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory studenci zostali zaproszeni do 63 szkół z całej Wielkopolski, a zgłoszenia cały czas napływają - Z opisów studentów prowadzących zajęcia wiemy, że dzieci są zachwycone. Nie ma zajęć, które nie są interesujące, a każdy znajduje coś dla siebie - podsumowuje Ratajczyk. Do tej pory odbyły się zajęcia w Szkole Podstawowej w Plewiskach, Gimnazjum w Pyzdrach oraz w Szkole Podstawowej w Pyzdrach - filia we Wrąbczynkowskich Holendrach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro