Reklama

Rewolucja komunikacyjna na 27 Grudnia, Fredry i pl. Wolności!

fot. ZDM
fot. ZDM

W środę urzędnicy zaproponowali koncepcję uspokojenia ruchu i przekształcenia przestrzeni w ciągu ulic Plac Wolności, 27 Grudnia i Aleksandra Fredry. Podobnie jak w przypadku zmian planowanych na ulicy Święty Marcin, mieszkańcy mają tu zyskać przestrzeń, w której dominować będą piesi, a nie samochody.

W kwietniu prezentowaliśmy koncepcję zmian, jakie mają zajść na ulicy Święty Marcin. Projekt opracowano na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Dzięki planowanym zmianom samochody miałyby przestać dominować w ścisłym centrum Poznania. Utrzymany zostałby ruch lokalny. Zmiany to zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu, a także wprowadzenie tutaj zakazu przejazdu ulicą Ratajczaka przez Święty Marcin. Dodatkowo zamknięto by dla ruchu odcinek Alei Marcinkowskiego między ulicą Święty Marcin a Podgórną. W planach jest także nowy przystanek tramwajowy przy ulicy Ratajczaka.

Tym razem na zlecenie ZDM przygotowano koncepcję zmian na ulicach Plac Wolności, 27 Grudnia i Aleksandra Fredry w ścisłym centrum Poznania. Podobnie jak w przypadku projektu "nowej" ulicy Święty Marcin, w pobliżu placu Wolności ograniczony miałby zostać ruch samochodów. To piesi mieliby być tutaj najważniejsi. - W koncepcji zaproponowano m.in. uwolnienie od ruchu samochodowego ulicy 27 Grudnia i południowej pierzei placu Wolności. Uwzględniona została również linia tramwajowa w ciągu ulicy Ratajczaka wraz z jej wariantową relacją z ulicy 27 Grudnia w ulicę Mielżyńskiego. Daje to możliwość tworzenia nowych połączeń tramwajowych - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta. Mają się tutaj również pojawić tzw. przestrzenie współdzielone. Piesi, rowerzyści czy tramwaje mają w takich miejscach dokładnie takie same prawa.

Kompleksowa informacja na temat zmian pojawi się na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich (TUTAJ). - Prosimy mieszkańców Poznania o przesyłanie maili z opiniami, uwagami i wnioskami do końca stycznia 2014. Wszystkie zostaną przeanalizowane przez ZDM i zespół projektowy - tłumaczy Dorota Wesołowska, rzeczniczka ZDM. Takie same konsultacje przeprowadzono w przypadku projektu zmian na ul. Święty Marcin. - Do 10 czerwca wpłynęły do ZDM 132 opinie związane ze zmianami na Świętym Marcinie. Liczymy, że koncepcja uspokojenia ruchu oraz reorganizacji przestrzeni publicznych w ciągu ulic: plac Wolności - 27 Grudnia - Aleksandra Fredry spotka się z równie szerokim odzewem - dodaje.

Autorami koncepcji są specjaliści z Politechniki Poznańskiej - Bartosz Kaźmierczak oraz Przemysław Gwizdała (we współpracy z Łukaszem Ekwińskim), ci sami, którzy przygotowali projekt zmian na Świętym Marcinie. Nie wiadomo kiedy plany miałyby zostać zrealizowane. Obecnie nie ma pieniędzy na ten cel.

Czy wyłączenie z ruchu samochodowego ul. 27 Grudnia i Plac Wolności to dobry pomysł?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
16℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro