Reklama
Reklama

Poznaniak zaprojektował logo Roku Kolberga

fot. Biuro Obchodów Roku Kolberga
fot. Biuro Obchodów Roku Kolberga

W przyszłym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga. Z tej okazji 2014 rok ogłoszony został Rokiem Kolberga, a logo obchodów zaprojektował poznański plastyk Wojciech Janicki.

Oskar Kolberg przyszedł na świat w 1814 roku, a dziełem jego życia jest wielotomowe opracowanie Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dziś Kolberg jest uznawany za jednego z prekursorów polskiej etnografii i folklorystyki, a przyszły rok został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rokiem Kolberga. Za organizację obchodów odpowiada Instytut Muzyki i Tańca, który we wrześniu ogłosił konkurs na projekt loga obchodów.

Na konkurs wpłynęło ponad dwieście propozycji loga - Celem konkursu było wyłonienie najbardziej oryginalnego rozwiązania graficznego o charakterze logotypu mającego za zadanie w jednoznaczny sposób nawiązywać do życia, działalności i dokonań Oskara Kolberga - wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Zwycięzcą konkursu został związany z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym Wojciech Janicki, którego logo nawiązuje do glinianych ludowych ptaszków. Warto też wspomnieć, że w Poznaniu siedzibę ma Instytut im. Oskara Kolberga, który zajmuje się opracowywaniem spuścizny po autorze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro