Reklama
Reklama

Od stycznia Poznań może utonąć w śmieciach! "Banda nieudaczników"

Poznań jak Neapol? Być może od stycznia na poznańskich ulicach zalegać zaczną śmieci. Wciąż nie rozwiązano sprawy FB Serwis, a poznańskie firmy wywożące odpady nie są zainteresowane tymczasowym przedłużaniem umowy z GOAP-em po 1 stycznia. - Większej bandy nieudaczników jak w GOAP-ie nie widziałem - komentuje radny Michał Grześ.

Wracamy do rewolucji śmieciowej i wywozu śmieci z terenu Poznania. Wciąż nie rozwiązano sprawy FB Serwis - firmy, która wygrała przetarg na wywóz śmieci z największych poznańskich sektorów. Zakwestionowano jednak bazę przy ul. Wieruszowskiej, z której firma ma korzystać w Poznaniu. Negatywną opinię na jej temat wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. FB Serwis, mimo negatywnego raportu WIOŚ wciąż zapewnia, że baza normy spełnia.

Dosyć całej sytuacji mają poznańskie firmy zajmujące się wywozem śmieci. Podkreślają, że cena wykonywania usługi zaproponowana przez FB Serwis jest wzięta z kapelusza. Pojawia się ryzyko, że jeśli FB Serwis podpisze umowę z GOAP-em, śmieci będą wywożone m.in. z poznańskich osiedli nawet nie raz w tygodniu, a co dwa tygodnie. - My dzisiaj obsługujemy miasto i mamy pełną świadomość jak często należy wywozić odpady - mówi Hanna Zajączkowska z SITA Zachód. - Nie jest to ani raz na dwa tygodnie w spółdzielnia, ani raz na tydzień - dodaje. - Życzę panu prezydentowi, jego zastępcy i całemu związkowi GOAP, by pod ich oknami stały takie pojemniki wywożone co dwa tygodnie - mówi Waldemar Witkowski, prezes Spółdzielni H. Cegielskiego.

Ale może być jeszcze gorzej. Poznańskie firmy stawiają sprawę ostro. - Jeżeli GOAP nie zacznie postępować zgodnie z literą prawa i nie uzna protokołu WIOŚ, od 2 stycznia przewidujemy zaprzestanie odbioru odpadów z terenu miasta Poznania - zapowiada Ryszard Skrzypczak z Solidarności w Remondisie.

Dyrektor biura GOAP próbuje uspokoić mieszkańców. - Dzisiaj prowadzimy już negocjacje w celu przedłużenia umowy, która była do końca roku, bo tak przebiega postępowanie jeśli chodzi o zamówienie publiczne - wyjaśnia Przemysław Gonera, dyrektor biura GOAP.

Ale firmy mają inne zdanie - albo GOAP podpiszę z nimi umowę od stycznia na rok, albo przestaną odbierać śmieci z miasta. - Nie jesteśmy zainteresowani umową miesięczną - wyjaśnia Michał Dąbrowski, prezes zarządu Remondis. - Jesteśmy zainteresowani konkretną, roczną umową - dodaje.

Z tym jednak do czasu wyjaśnienia sprawy FB Serwis będzie problem. - Powiedzmy sobie szczerze, większej bandy nieudaczników niż GOAP to chyba jeszcze nie widziałem odkąd jestem radnym, a sporo już jestem - mówi radny Michał Grześ. - Może nam grozić to, że za chwilę będziemy mieli śmieci na ulicach, których nikt nie wywiezie - dodaje.

We wtorek do ZM GOAP mają trafić wyjaśnienia FB Serwis w sprawie bazy przy ulicy Wieruszowskiej. Wówczas dowiemy się jakie decyzje podejmie związek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro