Reklama

Sztuka współczesna w miejscu dawnej kawiarni "Rarytas Wiedeński"

fot. Paulina Maria Wiśniewska

Dawną kawiarnię "Rarytas Wiedeński" naprzeciw Okrąglaka w swoje ręce wzięli studenci i pracownicy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i w minioną sobotę otworzyli tutaj galerię młodej sztuki.

Biel i artystyczne ekspozycje zagościły w miejscu zamkniętej parę miesięcy temu kawiarni Rarytas Wiedeński przy ul. Mielżyńskiego 21. Uniwersytet Artystyczny najpierw pozyskał opuszczony lokal od ZKZL, a potem przez ponad dwa tygodnie w pocie czoła pracowali nad jego remontem ramię w ramię wykładowcy i studenci uczelni. "Sami demontowaliśmy podwieszany sufit, instalowaliśmy oświetlenie oraz malowaliśmy ściany" - mówi Mateusz Bieczyński, pomysłodawca projektu oraz wykładowca UA. Aranżacja i specjalnie zaprojektowane przez artystów oświetlenie spowodowało całkowitą metamorfozę tego nieco ponurego wcześniej wnętrza.Teraz w dawnej kawiarni prezentowana będzie sztuka współczesna.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Tytuł pierwszej, otwartej w minioną sobotę wystawy to "Geometrie. Kiedy forma staje się treścią". Projekt w zamyśle ma łączyć różne pokolenia artystów, pracowników i studentów poznańskiej uczelni. Przekaz artystyczny o wymowie społecznej i politycznej ma intrygować i skłaniać do refleksji nad kondycją współczesnego świata. Na wystawie znalazły się prace rektora UA Marcina Berdyszaka, Macieja Kuraka, Pawła Łubowskiego, Zbigniewa Makarewicza, Pauliny Rynowieckiej, Maxa Skorwidera, Pawła Susida, Michała Tatarkiewicza, Ryszarda Waśko, Krzysztofa Zielińskiego. Ekspozycja czynna będzie do 8 grudnia w godzinach od 10.00-16.00, w weekendy od 12.00 - 20.00. Wstęp wolny.

Otwarcie galerii stanowi przykład na rozwój współpracy poznańskiego środowiska artystycznego, które coraz chętniej i częściej korzysta z propozycji wykorzystania wolnych miejskich lokali użytkowych na realizację przedsięwzięć kulturalnych. Jak informuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, oferta preferencyjnego wynajmu lokali na cele kulturalne ma na celu ożywienie śródmieścia oraz pomoc przede wszystkim młodym twórcom w realizacji ich projektów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro