Reklama
Reklama

Druga próba sprzedaży terenu z dworcem PKS: za blisko 99 mln

fot. Mariusz Potrawiak
fot. Mariusz Potrawiak

W październiku miała się odbyć licytacja terenu, na którym znajduje się stary dworzec PKS. Za grunt chciano minimum 116 milionów złotych. Chętnych jednak nie było. W pierwszej połowie listopada ogłoszono drugi przetarg i cenę terenu znacznie obniżono - do blisko 99 milionów złotych. Tymczasem już w nocy z piątku na sobotę otwarty zostanie nowy PKS.

18 października miało się odbyć rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż terenu ze starym dworcem PKS. Cenę wywoławczą ustalono na poziomie nieco ponad 116 milionów złotych. Aby wziąć udział w postępowaniu trzeba było wpłacić 5% ceny wywoławczej w ramach wadium. Nikt jednak wadium nie wpłacił.

Początkowo planowano, że w przypadku niepowodzenia pierwszego przetargu drugi zostanie ogłoszony pod koniec roku, by móc go rozstrzygnąć w połowie stycznia. - Przetarg już został ogłoszony, dokładnie 8 listopada - mówi Hieronim Urbanek, prezes PKS Poznań. - Cenę wywoławczą terenu obniżono o 15% i obecnie wynosi 98 747 000 złotych - dodaje. - Trudno w tej chwili powiedzieć czy przetarg tym razem uda się rozstrzygnąć. Będziemy to wiedzieć 11 grudnia, bo właśnie tego dnia mija termin wpłacania wadium. Rozstrzygniecie planujemy na 16 grudnia.

Przed ogłoszeniem przetargu, na przełomie 2012 i 2013 roku terenem PKS interesowało się pięć firm z polskim i zagranicznym kapitałem. Aby zwiększyć zainteresowanie inwestorów PKS przygotował koncepcję zagospodarowania terenu. Co ona zakłada? Mogą pojawić się tutaj aż trzy wieżowce (dwa po 85 metrów oraz jeden 116-metrowy - najwyższy w Poznaniu!), a także trzy niższe obiekty (25-metrowe). Koncepcja przygotowana przez Pracownię Architektoniczną Grzegorza Czerwińskiego zakłada funkcje apartamentowo-mieszkaniowe, handlowo-usługowe oraz biurowe. W podziemiach obiektów ma się znaleźć parking na około 1200 samochodów.

Poznańskiemu PKS-owi bardzo zależy na sprzedaży gruntu. - Środki, które uzyskamy ze sprzedaży nieruchomości mają nie tylko pozwolić nam na wykup nowych pomieszczeń w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym, ale też pozwolą na unowocześnienie taboru. W przypadku nierozstrzygnięcia przetargu musimy pomyśleć o alternatywnym finansowaniu. Na przykład o kredycie - wyjaśniał nam w październiku Urbanek.

Tymczasem to już ostatnie dni dworca PKS na terenie przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice i Matyi. W nocy z piątku na sobotę nowy dworzec PKS zacznie działać w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. - Jesteśmy w trakcie kończenia przygotowań do uruchomienia nowego obiektu. Oczywiście są emocje związane z otwarciem dworca, ale jesteśmy do tego przygotowani. Najważniejsze, żeby to pasażerowie byli zadowoleni - podkreśla.

Ostatnie autobusy odjadą z dotychczasowego dworca PKS w piątek o godzinie 22.30. Pierwszy autobus z nowego dworca w ZCK odjedzie natomiast kwadrans po północy w sobotę. - Na sobotę planujemy imprezę dla pasażerów. Od 9.30 na nowym dworcu będą konkursy, gry i zabawy, w trakcie których będzie można wygrać nagrody - kończy Urbanek.

Informacje dla pasażerów

Kasy biletowe na nowym dworcu PKS będą czynne przez sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty) w godzinach 06.00-20.00 oraz w niedzielę i święta od 08.00 do 20.00. Na dworcu działać będzie Centrum Informacji Pasażerskiej. Ma być czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 08.00-19.00, a w niedziele i święta od 10.00 do 19.00. Podobnie jak obecnie, klienci będą mogli na dworcu skorzystać z usług Biura Turystyki i Wynajmu Autobusów. Nowy dworzec ma być otwarty 24 godziny na dobę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
14.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro